Trwa ładowanie...

Taki brzuch to zmora Polaków. Zwiększa ryzyko udaru, zawału, zaburzeń erekcji

 Patrycja Pupiec
29.11.2023 20:11
Twój brzuch tak wygląda? Duże zagrożenie, ryzyko udaru i zawału rośnie
Twój brzuch tak wygląda? Duże zagrożenie, ryzyko udaru i zawału rośnie (Getty Images)

Brzuch piwny bywa nazywany także alkoholowym, a nawet żartobliwie "oponą zapasową". Choć ostatnie z określeń może brzmieć zabawnie, z tym rodzajem otyłości nie ma żartów. Zwiększa ryzyko udaru, zawału i cukrzycy, a to tylko początek listy konsekwencji wynikających z jego posiadania.

spis treści

1. Brzuszek piwny może wystąpić u każdego

Wielu zdrowych, aktywnych młodych ludzi zmaga się z problemem, który stanowi dla nich przede wszystkim mankament estetyczny. Niestety piwny brzuch stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a wielu z jego posiadaczy nie zdaje sobie z tego sprawy.

Harvey B. Simon z Harvard College ostrzega, że za brzuchem piwnym kryje się naprawdę wiele zdrowotnych problemów. Ekspert wymienia przede wszystkim zwiększone ryzyko udaru mózgu, cukrzycy typu 2, zawału serca i zaburzeń erekcji, a to tylko kilka z przykładów.

Wbrew nazwie, nie tylko piwo, ale też i inne napoje alkoholowe, nie są jedyną przyczyną otyłości brzusznej. Badania przeprowadzone przez czeskich naukowców wykazały, że spożycie piwa nie było związane z obwodem ciała. Winne są bowiem kalorie.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Eksperci wskazują, że mężczyźni mogą mieć skłonność do występowania tego zdrowotnego problemu. Naukowcy z Harvardu są zgodni, że w przypadku mężczyzn, komórki tłuszczowe w jamie brzusznej wydają się powiększać szybciej niż ten sam rodzaj komórek u kobiet, ale to nie oznacza, że panie nie są zagrożone tym problemem.

2. Jak powstaje piwny brzuszek?

Nadwyżka kaloryczna, która nie zostaje spalona w trakcie aktywności fizycznej, odkłada się "na zapas" w komórkach tłuszczowych. Do żywności i napojów, które przemycają puste kalorie i sprzyjają pojawieniu się piwnego brzucha, zalicza się m.in.:

  • słodkie napoje bezalkoholowe jak napoje owocowe z dodatkiem cukru czy napoje energetyczne;
  • fast foody;
  • napoje alkoholowe, jak wino, napoje na bazie spirytusu, piwo, cydr;
  • cukierki i słodycze;
  • przetworzone produkty spożywcze, jak ciastka i pączki.

3. Czy da się zgubić brzuch piwny?

Dla wszystkich osób, które zmagają się z tym problemem, mamy dobrą wiadomość. Istnieje wiele sposobów na zrzucenie piwnego brzuszka. Zmiany należy zacząć od prowadzonego stylu życia.

Kluczowa jest modyfikacja jadłospisu. Dieta powinna być zrównoważona, bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze i chude białka, a uboga w przetworzoną żywność. W trosce o swoją wagę, ale także całokształt zdrowia, warto zrezygnować z alkoholu.

Skupiając się na diecie, nie można zapominać o odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, ale ruch powinien być elementem twojego planu dnia. Nawet codzienny spacer może zaskoczyć efektami.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze