Trwa ładowanie...

Te produkty "imitują Ozempic". Wspomogą utratę wagi i poprawią metabolizm

 Anna Klimczyk
24.11.2024 14:25
Te produkty działają jak Ozempic. Wspomogą utratę wagi i poprawią metabolizm
Te produkty działają jak Ozempic. Wspomogą utratę wagi i poprawią metabolizm (Getty Images)

Podstawą zdrowego i skutecznego odchudzania powinno być dbanie o deficyt kaloryczny i aktywność fizyczną. Są jednak produkty, które mogą nam pomóc osiągnąć wymarzoną sylwetkę. - Powiedzmy, że mogą one "imitować Ozempic" - mówi dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

spis treści

1. Dieta cud potrzebna od zaraz

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób czeka na te dni. Kojarzą nam się one z odpoczynkiem, spotkaniami z najbliższymi, a także biesiadami przy stole i pysznym, ale kalorycznym jedzeniem.

- Często zdarza się, że moi pacjenci przychodzą do mnie i proszą o dietę na "wielką okazję" - ślub, chrzest, święta, Sylwestra - lista jest długa. Mówią wówczas, że potrzebują diety cud. Chcą zrzucić np. cztery kg tygodniowo - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Ekspertka dodaje, że w okresie przedświątecznym w mediach społecznościowych coraz większą popularnością cieszą się pytania: "Jak szybko schudnąć?", "Ile kilogramów mogę zrzucić w miesiąc?", "Ile mogę być na diecie 1000 kalorii?".

Zobacz film: "Owoce, które pomagają schudnąć"

- Zdaję sobie sprawę, że wiele osób chce szybko schudnąć, ale takie myślenie to droga donikąd. Tracąc dużo kilogramów w krótkim czasie, tracimy także masę mięśniową i spowalniamy swój metabolizm. Ponadto do konsekwencji drastycznego odchudzania możemy zaliczyć np. osłabienie, gorsze samopoczucie, bezsenność, odwodnienie, zaburzenia pracy serca, odwapnienie kości czy bóle głowy. Jedząc 1000 kalorii dziennie, robimy krzywdę swojemu organizmowi i możemy doprowadzić do zaburzeń odżywiania - apeluje dr Stolińska.

2. Produkty, które "imitują Ozempic"

Krzywdę organizmowi robimy także, gdy w walce o szczupłą sylwetkę posuwamy się do zażywania leków niezgodnie z ich przeznaczeniem.

- Najczęściej są to preparaty dla chorych na cukrzycę. Te leki mają za zadanie zmniejszyć apetyt, a to powoduje szybki spadek przede wszystkim masy mięśniowej, ale też szybki efekt jojo po ich odstawieniu. Bo najczęściej pacjenci, gdy przestają je brać, zaczynają mieć nadmierny apetyt. Więc ten spadek wagi najczęściej jest krótkotrwały - przyznaje dr Stolińska.

Leki, które stosują chorzy na cukrzycę, stały się ostatnio wyjątkowo popularne wśród celebrytów, którzy chcieli pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jednak należy podkreślić, że walka z nadwagą nie jest wskazaniem do ich przyjmowania.

- W walce z nadprogramowymi kilogramami mogą pomóc nam produkty, które znajdujemy w naszej kuchni. Powiedzmy, że mogą one "imitować Ozempic". Zaliczamy do nich np. orzechy, awokado, nasiona chia, nasiona konopne czy płatki owsiane. W odżywianiu, które ma pomóc nam zgubić zbędne kilogramy, chodzi o to, żeby wytworzyć jak najwięcej hormonu sytości, czyli GLP-1, który jest np. jednym ze składników leku Ozempic. Aby to zrobić, należy jeść większe ilości błonnika, tłuszczu i białka. Są produkty, które zawierają te składniki i to je powinniśmy spożywać - wyjaśnia dietetyczka.

Ekspertka dodaje, że w diecie osoby, która dba o linię, nie powinno zabraknąć również jajek, roślin strączkowych, warzyw takich jak brokuły czy brukselka, a także jogurtu greckiego.

- Proteiny zawarte w greckim jogurcie sprawiają, że pomaga on w walce z tkanką tłuszczową. Nie powinniśmy rezygnować także z przypraw. Do grona tych, które pomogą nam w walce z niechcianymi kilogramami, zaliczamy: kurkumę, imbir, kozieradkę i czarny pieprz - wylicza dr Stolińska.

Zobacz także: Koktajl, który zabija głód. Porównują go do Ozempiku

3. Odchudzanie, ale z głową

A co z napojami? - Bezapelacyjnie na pierwszym miejscu spożywanych przez nas napojów powinna znajdować się woda. Badania pokazują, że powinniśmy jej pic około 2,5 litra dziennie. Poza tym nasz metabolizm będzie wspomagać także zielona herbata czy ocet jabłkowy - podpowiada ekspertka.

Dietetyczka podnosi, że podczas odchudzania ważna jest także suplementacja.

- W naszej dietetycznej apteczce powinny się znaleźć takie suplementy jak: inulina,oligosacharydy, berberyna, glutamina czy kwasy omega-3. Będą przyspieszały nasz metabolizm. Stosując się do tych zasad, możemy schudnąć nawet cztery kilogramy w miesiąc i podkreślam, będzie to zdrowe zrzucenie wagi, bez efektu jojo. Szacuje się, że bezpiecznie jest chudnąć 0,5 do 1 kg tygodniowo - wyjaśnia ekspertka.

- Pamiętajmy jednak, że wymienione przeze mnie produkty dzięki swoim właściwościom mogą jedynie wspierać proces odchudzania, przyspieszać metabolizm czy poprawiać spalanie tłuszczu. Jednak są to dodatki do zdrowego stylu życia. O zdrową dietę powinniśmy dbać przez cały rok, a nie chudnąć na hura przed jakąś okazją - podsumowuje dr Stolińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze