Trwa ładowanie...

Technologia w służbie sylwetki – implant zamiast odchudzania

Avatar placeholder
20.07.2015 19:39
Technologia w służbie sylwetki – implant zamiast odchudzania
Technologia w służbie sylwetki – implant zamiast odchudzania (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

We współczesnym świecie mocny trend na nienagannie szczupłe ciało skłania wielu do sięgania po najdziwniejsze, nie zawsze bezpieczne metody odchudzające. Co chwila słyszymy o nowej diecie czy preparacie, którego przyjmowanie w krótkim czasie zapewnić ma rewelacyjne efekty. Tym razem naukowcy proponują nam wszczepienie implantu.

spis treści

1. Jak działa implant?

Maestro Rechargeable System – taką nazwę nosi urządzenie dopuszczone niedawno do użytku przez działającą w USA Agencję ds. Żywności i Leków. Zostało ono zaprojektowane z myślą o osobach borykających się z problemem nadmiernej otyłości, a także tych, u których zbyt duża masa ciała stała się przyczyną niebezpiecznych schorzeń, np. cukrzycy typu II. Przewiduje się, że pierwsza partia urządzeń na amerykańskim rynku pojawi się w końcu roku. Planowana jest także dystrybucja implantów do innych krajów.

Mechanizm został zaprojektowany w ten sposób, aby sygnały, które nasz mózg wysyła do żołądka, zostały zakłócone. Elektrody, oplatające gałąź łączącą te narządy, blokują bodźce w nerwie błędnym, dzięki czemu – jak twierdzą pomysłodawcy – na skutek zmniejszenia pojemności żołądka, będzie mógł on zmieścić mniej treści. Ograniczona zostanie także ilość produkowanych soków trawiennych. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, będą miały mniejszy apetyt, a co za tym idzie – będą przyjmowały mniej kalorii.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

2. Gwarancja znacznej utraty kilogramów?

Działanie urządzenia kontrolowane było przez rok na grupie ochotników. W niektórych przypadkach pojawiła się niestrawność, nudności i bóle brzucha, jednak poza tym nie zaobserwowano innych działań niepożądanych związanych z obecnością implantu w ciele.

Mimo wielkich oczekiwań efekty działania urządzenia nie są spektakularne. Okazuje się, że u stosujących go osób spadek masy ciała oscylował na poziomie 9%, podczas gdy u pacjentów, którym wszczepione zostało placebo, obniżył się on o ok 6% .

Zdaniem jednego z londyńskich specjalistów na o wiele lepsze rezultaty liczyć mogą pacjenci, którzy zdecydują się na operację wszczepienia by-passów żołądka – ich działanie polega na skróceniu procesu trawienia i wchłaniania. Implant zaproponować można w sytuacji, kiedy zastosowanie tego rozwiązania będzie zbyt ryzykowne dla zdrowia pacjenta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze