Trwa ładowanie...

Tempura - charakterystyka, przygotowanie, przepis

 Kinga Olchowy
24.06.2020 14:40
Tempura to sposób przygotowania dań charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej
Tempura to sposób przygotowania dań charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej (GettyImages)

Tempura to jedna z najbardziej znanych potraw kuchni japońskiej, choć pochodzi z Portugalii. Opiera się na smażeniu w głębokim tłuszczu i panierowaniu w pszennym, płynnym cieście. Zobacz, jak przygotować idealne dania w tempurze.

spis treści

1. Co to jest tempura?

Tempura to w zasadzie nie danie, a sposób przygotowywania potraw. W tempurze można zrobić wszystko - owoce morza, ryby, warzywa, a także grzyby. Wybrane składniki obtacza się w specjalnym pszennym cieście (zwykle bardzo lejącym) i smaży na głębokim tłuszczu.

Tradycyjnie do smażenia wykorzystuje się najczęściej olej sezamowy, ryżowy, a także z nasion bawełny. W Polsce zwykle jest to olej słonecznikowy lub rzepakowy.

Najczęściej w tempurze smaży się krewetki, kalmary i kawałki ryb. Wśród warzyw najpopularniejsze są różyczki brokuła, fasolka szparagowa, dynia, papryka, cukinia oraz bakłażan. W Polsce bardzo często w tempurze smażymy pieczarki.

Zobacz film: "Magda Gessler radzi, co jeść przed seksem: "Smakuje to jak piana morska w tempurze. Jest to bardzo sexy""

Samo ciasto, czyli panierka, przypomina nieco to, które znamy z przygotowywania naleśników. Może ono zawierać grudki mąki, są one wręcz pożądane.

Dania w tempurze dodatkowo można po przygotowaniu moczyć w sosie pomidorowym, ziołowym, czosnkowym lub serowym. W Japonii zwykle podaje się je także z ryżem i sosem sojowym.

2. Tempura a zdrowie

Co prawda dania w tempurze smaży się na głębokim tłuszczu, więc nie należą one do najzdrowszych, nawet jeśli odsączymy olej na ręczniku papierowym. Niemniej jeśli użyte warzywa lub owoce morza są dobrej jakości, dostarczamy w ten sposób organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Na pewno nie jest to potrawa, którą można jeść bardzo często. Raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na odrobinę bardziej tłuste danie, jednak z tempurą nie należy przesadzać.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Składniki na tempurę

Tradycyjnie ciasto na panierkę składa się ze szklanki lodowatej wody, szklanki mąki pszennej i jednego żółtka. Można go jednak modyfikować, dodając wodę gazowaną, sodę oczyszczoną lub skrobię.

Bardzo ważna jest temperatura wody i samego ciasta. Musi być ono niemal lodowate, ponieważ niska temperatura uniemożliwia aktywację glutenu, dzięki czemu panierka nie będzie gumowata w smaku.

Ciasto musi być także doskonale napowietrzone, aby zachować chrupkość.

4. Jak przygotować tempurę?

Żółtko należy lekko roztrzepać i wymieszać z wodą, a mąkę przesiać przez sitko (chodzi o to, żeby była jak najbardziej puszysta). Stopniowo dodawać do wody z jajkiem i lekko wymieszać, ale nie na gładką masę. Wszystkie składniki należy wymieszać tuż przed smażeniem, aby ciasto było jak najbardziej napowietrzone.

Pozostałe składniki należy pokroić w możliwie najbardziej podobne do siebie kawałki. Dzięki temu w ten sam sposób się wysmażą. Następnie obtoczyć je w cieście (można użyć do tego wykałaczki lub patyczka do szaszłyków). Olej w garnku rozgrzać do temperatury 170 stopni i powoli wkładać składniki obtoczone w tempurze.

Jeśli chcemy przygotować różnorodne dania, najpierw smażymy warzywa, później grzyby, a na końcu owoce morza oraz ryby.

Wszystko powinno pływać w tłuszczu kilka minut, aż tempura nabierze złotego koloru. Wyjmować najlepiej łyżką cedzakową, odsączyć na ręczniku papierowym i podawać świeżo przygotowane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze