Trwa ładowanie...

Tiramisu – wartości odżywcze, kalorie i przepisy

Avatar placeholder
12.10.2021 10:34
Tiramisu to włoski deser, który składa się z warstwy biszkoptu nasączonej bardzo mocną kawą oraz kremu z sera mascarpone, żółtek jaj i cukru
Tiramisu to włoski deser, który składa się z warstwy biszkoptu nasączonej bardzo mocną kawą oraz kremu z sera mascarpone, żółtek jaj i cukru (AdobeStock)

Tiramisu to włoski deser, który składa się z warstwy biszkoptu nasączonej bardzo mocną kawą oraz kremu z sera mascarpone, żółtek jaj i cukru. Całość posypuje się płatkami gorzkiej czekolady. To pyszna, ale i kaloryczna propozycja, która sprawdza się zarówno na co dzień, jak i od święta. Jak zrobić tiramisu? Czy jest zdrowe? Jak je odchudzić?

spis treści

1. Co to jest tiramisu?

Tiramisu to bardzo popularny włoski deser, który doczekał się wielu odsłon. W wersji klasycznej składa się z nasączonych kawą biszkoptów i masy przygotowanej z mascarpone, jajek, cukru i kakao. W Polsce szczególnie popularna jest odmiana z biszkoptami nasączonymi dodatkowo likierem amaretto (we Włoszech wino marsala).

Istnieje co najmniej kilkadziesiąt różnych przepisów na tiramisu, które we Włoszech występuje w wielu regionalnych odmianach. Można zjeść tiramisu z mascarpone i śmietaną bez jajek, fit tiramisu czy tiraminu wegańskie.

Zobacz film: "Pyszny sernik tiramisu"

Deser jest tradycyjnie okrągły lub przyjmuje kształt prostokątny. Nakłada się go z formy na talerzyki krojąc porcje w kształcie kostki lub prostokąta. Tiramisu można zrobić także w pucharkach, słoiczkach, a nawet w szklance. Znane są także przepisy na tiramisu na biszkopcie.

Nazwa tiramisu pochodzi z języka włoskiego i dosłownie oznacza: „rozwesel mnie” lub „podnieś mnie”. Nie ma pewności, w jakich okolicznościach powstał deser.

Niektóre źródła twierdzą, że po raz pierwszy przygotował go cukiernik Roberto Linguanotto w restauracji "Le Beccherie" w Treviso w drugiej połowie XX wieku. Inne są zdania, że narodził się w Sienie w XVII wieku. Do miana stolicy tiramisu pretenduje: Treviso, Friuli, Siena, Wenecja i Florencja.

2. Tiramisu – przepis

Jak zrobić tiramisu? Wiele zależy od przyjętej receptury. Do przygotowania tradycyjnego tiramisu potrzebne są: biszkopty, mascarpone, żółtka jaj, cukier, kawa i kakao. Inne wersje przewidują albo pominięcie niektórych składników (tiramisu bez jaj), albo użycie zupełnie innych (tiramisu wegańskie).

2.1. Tradycyjne tiramisu

Aby przygotować klasyczne tiramisu, potrzebne są takie składniki jak:

  • 500 g serka mascarpone,
  • 250 ml zaparzonej kawy,
  • 3 jajka,
  • 50 g cukru pudru,
  • opakowanie podłużnych biszkoptów
  • 3 łyżki kakao,
  • opcjonalnie likier amaretto (tiramisu bez alkoholu jest równie smaczne).

Jak zrobić tiramisu? Biszkopty nasącza się przestudzonym wywarem świeżo zaparzonej kawy (można dodać likier amaretto) i układa się je na prostokątnej formie, na przykład w żaroodpornym lub szklanym naczyniu lub w pucharkach (powstanie deser tiramisu w pucharkach).

Żółtka jaj uciera się z cukrem i dodaje - partiami - mascarpone. W oddzielnej misce ubija się białka na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Łączy się je z kremem z żółtek i mascarpone, delikatnie mieszając łyżką.

Masę układa się warstwami na biszkoptach: połowę kremu nakłada się na biszkopty i przykrywa kolejną warstwą nasączonych biszkoptów. Górę deseru posypuje się kakao. Deser trzeba wstawić do lodówki na minimum 3 godziny lub na całą noc. Tiramisu podaje się bardzo silnie schłodzone.

Można również zrobić fit tiramisu, zastępując cukier ksylitolem, dodając do mascarpone jogurt grecki, skyr, a nawet twaróg półtłusty.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2.2. Tiramisu bez jajek

Można także przygotować deser bez jajek. To tiramisu z mascarpone i śmietaną. Wówczas do 250g serka mascarpone dodaje się cukier i ubitą śmietanę kremówkę (250 ml śmietany kremówki 30-36%). Masę nakłada się jak w przypadku tiramisu klasycznego, czyli warstwowo na biszkoptach nasączonych kawą.

2.3. Tiramisu wegańskie

Tiramisu można też przygotować również w wersji wegańskiej. Zamiast biszkoptów przygotowuje się ciasto z mąki, mleka roślinnego, oleju kokosowego, mielonego lnu, sody i stewii lub ksylitolu.

Krem do tiramisu przygotowuje się z kremu z nerkowców i serka wegańskiego, soku z cytryny i słodzika. Upieczone ciasto kroi się na pół, nasącza kawą oraz przekłada kremem. Górę posypuje się kakao.

3. Kalorie i wartości odżywcze tiramisu

Tiramisu jest pyszne i wyjątkowe, jednocześnie wysokokaloryczne i niekoniecznie zdrowe. Deser, za sprawą swoich składników: jaj, cukru, tłustego mascarpone czy śmietany kremówki, a także biszkoptów, cechuje się dużą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu oraz cukru. Nie dostarcza przy tym zbyt wielu witamin i składników mineralnych, choć posiada witaminę A i C, wapń i żelazo.

Porcja 100 g klasycznego tiramisu dostarcza około 380 kcal oraz:

  • 5,5 g białka,
  • ponad 28 g tłuszczu,
  • 25,5 g węglowodanów,
  • 161 mg cholesterolu.

To dlatego nie jest to deser, który można jeść często i w dużych ilościach. Nie zaleca się go osobom otyłym (z uwagi na wysoką kaloryczność) i dbającym o linię, a także chorym na cukrzycę (ze względu na dużą ilość cukru). Mniej kaloryczne, a co za tym idzie lżejsze i zdrowsze jest tiramisu bez jajek, a także wegańskie i fit tiramisu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze