Trwa ładowanie...

Trzymaj się od nich z daleka. Doszczętnie rujnują zdrowie nerek

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 29.02.2024 12:27
Niesamowicie obciąża nerki. Lepiej omijaj z daleka
Niesamowicie obciąża nerki. Lepiej omijaj z daleka (Getty Images)

Nerki to drugi obok wątroby filtr w naszym organizmie. Usuwa toksyny, nadmiar soli i zbędne produkty przemiany materii. Nerki pracują nieprzerwanie przez 24 godziny, a jednak niedostatecznie je doceniamy. Niestety też szkodzimy im codzienną dietą.

spis treści

1. Chorują "po cichu". Uszkodzenia mogą być nieodwracalne

Nerki filtrują krew z tego, co w naszym organizmie jest niepożądane, szkodliwe lub zbędne. Toksyny, sól, mocznik i produkty przemiany materii są przez nerki usuwane z organizmu, jednocześnie zachodzi w nich proces resorpcji, której celem jest zatrzymanie cennych składników.

Nadmiar soli szkodzi nerkom
Nadmiar soli szkodzi nerkom (Pixabay)
Zobacz film: "8 znaków, że masz problemy z nerkami"

Pośrednio odpowiadają za regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, wspomagają produkcję czerwonych krwinek, wreszcie mogą regulować poziom płynów w organizmie czy pH. Często mówi się o nich, że są drugim najważniejszym filtrem w organizmie obok wątroby i podobnie jak ona chorują "po cichu". Jednak większość z nas bez problemu wymieni produkty szkodliwe dla wątroby, a co z nerkami? Zbyt rzadko zastanawiamy się nad tym, czy nasze codzienne wybory są dla nich dobre.

2. Nerki ich nie znoszą. Wyrzuć z diety

Dla nerek wyjątkowo szkodliwy jest nadmiar soli. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać pięciu gramów, jednak wiele osób tę wartość przekracza nawet dwukrotnie. Sód w zbyt dużej ilości podnosi ciśnienie krwi i przez to obciąża nerki. W tym kontekście szczególnym zagrożeniem jest wysokoprzetworzona żywność - gotowe dania, zupy i sosy instant, słone przekąski, marynowane warzywa czy gotowe sosy sałatkowe, które zawierają pokaźne ilości soli.

Drugi szkodliwy dla nerek produkt to cukier, który jednocześnie jest drugim najpowszechniejszym dodatkiem do żywności wysokoprzetworzonej. Jako wzmacniacz smaku pojawia się nie tylko w słodyczach, ale i produktach wytrawnych. W dużej ilości znajduje się też w napojach gazowanych: w jednym półlitrowym napoju może znaleźć się nawet dziesięć łyżeczek cukru. American Kidney Fund ostrzega, że nadmiar cukru w diecie to czynnik ryzyka przewlekłej choroby nerek (PChN), a także tworzenia się kamieni nerkowych.

Nerki odczują także nadmiar białka w diecie. Mięso, nabiał czy odżywki białkowe mogą utrudniać nerkom eliminację produktów przemiany materii. Dieta wysokobiałkowa jest również szczególnie niebezpieczna u osób, które już mają problemy z nerkami.

Co jeszcze może szkodzić nerkom? Okazuje się, że choć kawa znana jest z szeregu właściwości prozdrowotnych, to zbyt duża ilość kofeiny może podnosić ciśnienie krwi i obciążać nerki. Dodatkowo sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Nerkom szkodzi również alkohol, pośrednio negatywnie wpływa na nie dym tytoniowy, zwiększając ryzyko miażdżycy. Niekorzystne dla narządu jest także nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mogą przyczyniać się do ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze