6 z 7Tymianek - zastosowanie w kuchni
Zastosowanie tymianku w kuchni jest bardzo powszechne. Warto wiedzieć, że nie do każdej potrawy będzie pasował charakterystyczny smak tymianku. Goździkowy aromat najbardziej przypadł do gustu Francuzom, w których kuchni jest najbardziej popularnym ziołem. Dodaje się go do zupy cebulowej czy tarty z serem.
W każdej jednak kuchni jego smak oraz aromat doskonale współgrają z dziczyzną, jagnięciną, cielęciną, drobiem i rybami. Dzięki zastosowaniu tymianku w pasztetach, wędlinach i zupach zyskują one na smaku i aromacie. Tymianek nadaje się też do nabiału, jest m.in. składnikiem masła ziołowego. Ponadto świeże gałązki tymianku podkreślą smak czerwonych pomidorów, pieczarek, bakłażanów, ziemniaków i brokułów. Doskonale też nadaje się do aromatyzowania oliwy. Kilka gałązek rośliny wystarczy umieścić w butelce, zalać ulubioną oliwą z oliwek i cieszyć się jej wyjątkowym smakiem.
Tymianek można najczęściej znaleźć w sklepie w formie suszonej. I chociaż coraz częściej dostaniemy go w doniczce, znacznie lepiej jest uprawiać na parapecie kuchennym własny zielnik. Potrzebne będą tylko doniczka, ziemia i nasiona tymianku. Wystarczy regularne podlewanie oraz odpowiednia ilość słońca, aby móc cieszyć się smakiem i zdrowotnymi właściwościami tymianku.
Zobacz też: Zastosują fale dźwiękowe w leczeniu raka. Pomoże tysiącom Polaków?