Ulubione warzywo Polaków coraz droższe. Jest cennym źródłem witamin i minerałów
Kapusta, jedno z najchętniej spożywanych warzyw w Polsce, znacząco podrożała w ostatnim czasie. Eksperci ostrzegają, że wzrost cen może się utrzymać, a wszystko przez malejącą ilość upraw. Warzywo to cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków i szczególnie w wersji kiszonej jest źródłem wartościowych składników.
1. Kapusta drożeje. Winne zmiany klimatu
Ceny kapusty w Polsce wzrosły w ciągu roku o blisko 100 proc. Choć uwaga mediów skupiała się głównie na podwyżkach cen masła, to właśnie kapusta odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cenowych wśród warzyw.
Portal strefaagro.pl informuje, że kapusta biała i kapusta czerwona są wyjątkami wśród warzyw, które zazwyczaj utrzymują stabilne ceny.
Maciej Kmera z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze wskazuje, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest coraz mniejszy areał upraw kapusty. "Z każdym rokiem maleją areały tych warzyw spowodowane trudnościami w uprawie przy niekorzystnych zmianach klimatycznych" - podkreślił ekspert w rozmowie ze strefaagro.pl.
Zmiany klimatu utrudniają hodowlę kapusty, co prowadzi do spadku podaży i wzrostu cen.Według danych z Rynku Hurtowego Bronisze, kapusta biała podrożała w ciągu roku o niemal 99 proc., a czerwona o około 61 proc. Z kolei ceny kapusty kwaszonej wzrosły o 25 proc. W tym samym czasie ceny innych warzyw, takich jak marchew czy pietruszka, nawet spadły - odpowiednio o 27 proc. i 40 proc. Tanieją też seler (-16 proc.) oraz ogórki spod osłon (-19 proc.).
2. Kapusta to kopalnia witamin, szczególnie wersja kiszona
Rosnące ceny kapusty mogą wpłynąć na codzienne wybory żywieniowe Polaków. Eksperci nie przewidują szybkiego wyhamowania tej tendencji, zwłaszcza jeśli warunki klimatyczne nadal będą utrudniać uprawę tego warzywa.
Kapusta przetrwała próbę czasu, stając się popularnym składnikiem w kuchni polskiej. Jest spożywana przez cały rok w różnych formach - od tradycyjnego bigosu, przez kapuśniak, surówki, gołąbki aż po wigilijną kapustę z grzybami lub grochem. Bogata w wartości odżywcze i prozdrowotne, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków.
Szczególnie kapusta kiszona jest bardzo cenna w naszym jadłospisie. To źródło probiotyków i witamin - w tym witaminy C i żelaza. Może wspomagać trawienie, wzmacniać odporność i zapewnia inne korzyści zdrowotne. Ze względu na fermentację oferuje znacznie więcej korzyści odżywczych i zdrowotnych niż świeża kapusta.
Fermentacja to proces, podczas którego mikroorganizmy na kapuście trawią jej naturalne cukry i przekształcają je w dwutlenek węgla i kwasy organiczne. Była jedną z metod stosowanych w celu zapobiegania szybkiemu psuciu się żywności. To stwarza warunki sprzyjające wzrostowi probiotyków - bakterii, które zapewniają silne korzyści zdrowotne. Probiotyki zwiększają zdolność jelit do wchłaniania zawartych w nich witamin i minerałów.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl