Trwa ładowanie...

Unikaj takiego połączenia. Działa toksycznie na organizm

Avatar placeholder
25.12.2023 12:24
Tego nie łącz z kawą. Może stanowić zagrożenie dla zdrowia
Tego nie łącz z kawą. Może stanowić zagrożenie dla zdrowia (Getty Images)

Badania coraz częściej wskazują na korzyści płynące z regularnego spożywania kawy. Napój ten jest nieodłączną częścią naszej codzienności, zwykle postrzegany jako sprzymierzeniec zdrowia niż niezdrowy nałóg. Warto jednak pamiętać, że czasami spożywanie kawy może przynieść nam niekorzystne skutki lub wręcz nam zaszkodzić.

spis treści

1. Tych leków nie łącz z kawą

Kofeina, czyli główny składnik aktywny kawy, może wpływać na działanie leków poprzez nasilanie lub osłabianie ich działania. Dotyczy to zwłaszcza tych, które podobnie jak kofeina metabolizowane są w wątrobie przez te same izoenzymy. O jakie jeszcze leki chodzi?

Na przykład o antybiotyki o szerokim spektrum działania - fluorochinolony - które mogą nasilać działanie kofeiny zawartej w kawie. Z drugiej strony, dla niektórych antybiotyków - jak na przykład cyprofloksacyna, penetreksy - kofeina może zintensyfikować działanie leków i zwiększyć ryzyko nieprzyjemnych skutków ubocznych. Zawarte w kawie garbniki, odpowiedzialne za jej goryczkowy smak, mają potencjał do osłabienia efektywności leków przeciwpsychotycznych.

Zobacz film: "Kawa wydłuża życie. Wyniki badań zaskakują"

Również kawa spożywana z kwasem acetylosalicylowym, obecnym na przykład w aspirynie, czy brana z innym lekiem przeciwbólowym - aminofenazonem - ma możliwość zwiększenia toksycznego efektu tych leków.

Dodatkowo warto podkreślić, że kawa nie powinna być stosowana do popijania takich leków jak:

  • acyklowir,
  • allopurynol,
  • cetyryzyna,
  • chlorpromazyna,
  • diazepam,
  • haloperydol,
  • klomipramina,
  • ranitydyna,
  • teofilina,
  • lewotyroksyna.

2. Kawa z alkoholem

Połączenie kawy i alkoholu jest często spotykane w przypadku rozmaitych koktajli na bazie espresso. Należy jednak pamiętać, że taka mieszanka nie jest korzystna dla naszego zdrowia.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wyraźnie zaznacza, że łączenie kofeiny z alkoholem jest ryzykowne. Działanie kofeiny jako substancji stymulującej może maskować efekty spożycia alkoholu, co z kolei prowadzi do zwiększonego jego spożycia. Skutkiem takiej sytuacji może być przedawkowanie alkoholu.

CDC informuje również, że picie kawy w celu otrzeźwienia nie jest zalecane, ponieważ "nie zmniejsza stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu ani we krwi i nie zmniejsza osłabienia spowodowanego spożyciem alkoholu".

3. Więcej kawy - mniejsza liczba składników odżywczych?

Kawa to źródło wielu cennych składników dla naszego organizmu: przeciwutleniaczy, witamin grupy B, a także manganu, potasu, magnezu czy fosforu. Należy jednak zwrócić uwagę, że konsumpcja kawy podczas posiłków może przyczynić się do gorszego wchłaniania innych istotnych składników odżywczych.

Cynk to jeden z minerałów, który nie jest dobrze przyswajalny, jeśli spożywamy go jednocześnie z kawą. To zjawisko jest spowodowane obecnością garbników zawartych w kawie.

Badania wskazują również, że kawa może zmniejszać wchłanianie żelaza o 20-60 procent. Winne są taniny oraz polifenole. Dlatego nie należy pić jej do bogatego w ten związek posiłku ani popijać nią leków i suplementów diety zawierających żelazo.

Kawę często serwujemy na śniadanie, np. z kanapką z serem, owsianką na mleku lub z twarożkiem. Jest to jednak spory błąd, bowiem kawa hamuje przyswajanie z pożywienia innego cennego minerału - wapnia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze