Trwa ładowanie...

Usuwają z jelit złogi i chronią przed rakiem. Lekarz wylicza 4 produkty

Avatar placeholder
31.12.2024 10:12
4 produkty, które pomogą z zaparciami
4 produkty, które pomogą z zaparciami (Getty Images/YouTube)

Po okresie świąt wielu z nas może czuć się ciężko. Tłuste potrawy, a także godziny spędzone za stołem sprzyjają powstawaniu zaparć. Zanim jednak sięgniemy po tabletkę, warto wypróbować naturalnych metod na usunięcie złogów z jelit. Te cztery produkty więkoszść z nas ma w swojej kuchni.

spis treści

1. Włącz do diety i pozbądź się zaparć

Brytyjski chirurg dr Karan Rangarajan wskazuje cztery konkretne produkty, które mogą pomóc w walce z zaparciami, poprawić zdrowie jelit, a nawet zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego.

Jeśli masz dość słuchania rad o zwiększaniu ilości błonnika w diecie, dr Rangarajan ma dla ciebie nową propozycję.

1.1. Kiwi

Pierwszym na liście jest kiwi – owoc bogaty w witaminę C i niskokaloryczny. Badania wykazały, że kiwi jest tak samo skuteczne jak łuski psyllium (babki płesznik) i suszone śliwki w łagodzeniu objawów wzdęć i zaparć.

Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ryzyko raka prostaty"
Niektóre owoce, orzechy czy jogurt mogą zapobiegać zaparciom
Niektóre owoce, orzechy czy jogurt mogą zapobiegać zaparciom (Pixabay)

Owoc ten jest szczególnie bogaty w rozpuszczalny błonnik, który zmiękcza masy kałowe i zwiększa częstotliwość wypróżnień.

1.2. Kawa

Dla wielu kawa to codzienny rytuał, ale niewielu zna jej korzyści dla zdrowia jelit. Kawa zawiera rozpuszczalne włókna i polifenole, które działają jak prebiotyki, odżywiając korzystne bakterie jelitowe. Ponadto może poprawiać motorykę jelit, co przynosi ulgę w zaparciach. Badania sugerują również, że kawa wspiera zdrowie wątroby i zmniejsza ryzyko stłuszczenia oraz marskości wątroby.

1.3. Jogurt

Jogurt to ulubiony produkt gastroenterologów. Wybieraj jogurty zawierające żywe kultury bakterii, takie jak Lactobacillus i Bifidobacterium, które zwiększają ilość korzystnych mikroorganizmów w jelitach. Jogurt może łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) i poprawiać trawienie laktozy u osób z nietolerancją.

2. Orzechy chronią przed rakiem

Jeśli lubisz przekąski, zastąp słone chipsy garścią mieszanych orzechów, takich jak migdały, orzechy włoskie i pistacje. Dostarczają one różnorodnych prebiotycznych włókien, wspierając różnorodność mikroflory jelitowej. Dr Rangarajan dodaje, że regularne spożywanie 20-30 gramów orzechów dziennie może również zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego.

Potencjał antyrakowy mają także produkty zbożowe bogate w błonnik, który ułatwia usuwanie toksyn z jelit oraz owoce jagodowe. Te, podobnie jak inne owoce oraz warzywa, są źródłem polifenoli o silnym działaniu antyzapalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze