Wycofanie papryki słodkiej mielonej. GIS: jej spożycie grozi salmonellą
GIS ostrzega przed spożyciem popularnej przyprawy produkowanej przez CARUM. Chodzi o paprykę słodką mieloną, dostępną w opakowaniach po 20 g. Podczas kontroli wykryto w przyprawie obecność groźnych bakterii salmonelli.
1. Bakterie salmonelli w "Papryce słodkiej mielonej"
GIS informuje o wycofaniu z rynku słodkiej papryki mielonej. Powodem są bakterie Salmonelli. Podczas kontroli prowadzonej w zakładzie produkującym przyprawę wykryto obecność groźnych bakterii w dwóch z pięciu badanych próbek papryki dostępnej w 20 g opakowaniach oraz w jednej z pięciu badanych próbek przyprawy dostępnej w 25 g opakowaniach.
Poniżej szczegóły dotyczące wycofanego produktu:
Papryka słodka mielona. Masa netto 20g
Najlepiej spożyć przed końcem:/ Nr partii: 10 2021/1143
Kraj pochodzenia: HISZPANIA
Producent: CARUM Sp. J. ul. Ogrodowa 42, 42-231 Cykarzew Północny
2. Pałeczki salmonelli mogą prowadzić do groźnych zatruć
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przez spożyciem produktu, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej. Jeżeli ktoś wcześniej używał podejrzanej partii przyprawy, powinien obserwować swój organizm, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza.
Spożycie żywności zanieczyszczonej pałeczkami salmonelli może wywołać groźne zatrucia pokarmowe.
Objawy salmonelli mogą się pojawić po kilku godzinach od zjedzenia skażonego posiłku. Główne symptomy to: biegunka, wymioty, silny ból brzucha i głowy. Niektórym chorym towarzyszy również ból mięśni i wysoka gorączka.
Zatrucie jest groźne przede wszystkim dla osób z obniżoną odpornością. Niewłaściwie leczona może doprowadzić do poważnych komplikacji, nawet do sepsy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl