2 z 5Sposób na pozbycie się ości w karpiu
Jest zaliczany do ryb średniotłustych (porcja 100 g dostarcza 5,6 g tłuszczu). Zawiera (w niewielkich ilościach) kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które pozytywnie oddziałują na mózg i serce. Potwierdza to Ewa Jarosz, dietetyk:
- Karp jest przede wszystkim wartościowym źródłem białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te ostatnie korzystnie wpływają na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują także działanie przeciwzapalne, więcej znajdziemy ich jednak w tłustych rybach morskich.
- Głównym składnikiem, którego karp nam dostarcza, jest białko. Porcja 160 g filetu zawiera aż 28,8 g tego składnika pokarmowego — dodaje Monika Frank. Warto też wiedzieć, że obecność białka w karpiu jest porównywalna do innych ryb słodkowodnych i morskich, a kwasów tłuszczowych wyższa niż w przypadku mięsa zwierząt stałocieplnych. Ponadto karp to też źródło witamin i minerałów:
- Dostarcza w szczególności witamin z grupy B (B1, B6, PP i B12 - przyp. red.) oraz wapnia, fosforu, potasu, żelaza i sodu — mówi Jarosz, dietetyk.
- Zawiera też witaminę D, o którą tak trudno w okresie jesienno-zimowym — zaznacza Frank.
Zobacz też: Ekspert zdradza, jak odchudzić świąteczne potrawy