Trwa ładowanie...

Ważne ostrzeżenie dla wegan. GIS wycofuje pastę warzywną z powodu jadu kiełbasianego

Toczy się postępowanie wyjaśniające związane z jadem kiełbasianym. Bakterię Clostridium botulinum oraz toksynę botulinową odkryto w próbce wegańskiej pasty warzywnej.

Zobacz film: "Niebezpieczne domowe przetwory. Uważaj na jad kiełbasiany"

spis treści

1. GIS ostrzega

"Spożycie produktu zanieczyszczonego toksyną botulinową stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka" – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny w oficjalnym komunikacie.

Zakażenie laseczką jadu kiełbasianego, czyli Clostridium botulinum oraz wytworzoną przez bakterie toksyną botulinową może być bardzo groźne. Najczęstszym źródłem zatrucia są konserwy - nierzadko także weki przygotowywane przez nas w domu.

Dotyczy to zarówno konserw i przetworów mięsnych, jak i tych przygotowanych na bazie warzyw.

Niebezpieczna bakteria namnaża się w nich w warunkach beztlenowych. Zatrucie powoduje początkowo takie objawy, jak zmęczenie czy osłabienie, ale niedługo później pojawiają się dolegliwości neurologiczne: światłowstręt, opadanie powiek, podwójne widzenie itd. Następujące później zaparcia i zatrzymanie moczu są z kolei skutkiem m.in. porażenia perystaltyki jelit.

Leczenie zatrucia jadem kiełbasianym odbywa się w warunkach szpitalnych i nie należy go bagatelizować - nierzadko prowadzi nawet do śmierci.

2. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu

"W wyniku postępowania wyjaśniającego związanego z zatruciem toksyną botulinową stwierdzono obecność Clostridium botulinum oraz toksyny botulinowej w próbce produktu pn. "Pasta warzywna śródziemnomorska z pestkami dyni Mega Vega" - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Inspektorat ostrzega przed spożyciem produktu wskazanego w komunikacie
Inspektorat ostrzega przed spożyciem produktu wskazanego w komunikacie (GIS)

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: Pasta warzywna śródziemnomorska z pestkami dyni Mega Vega, 180 g

Data minimalnej trwałości: 18.01.2022

Producent: Revocann Sp. z o.o., Wola Batorska 747, 32-007 Wola Batorska

GIS informuje, że rozpoczął się proces wycofywania produktu z rynku i jednocześnie ostrzega konsumentów, by nie spożywali wskazanego w komunikacie produktu.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów Inspektorat zaleca, by "niezwłocznie skontaktować się z lekarzem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ser koryciński wcofany ze sklepów. GIS: Jego spożycie grozi zatruciem
Ser koryciński wcofany ze sklepów. GIS: Jego spożycie grozi zatruciem

Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje o wycofaniu ze sklepów Sera Korycińskiego Swojskiego. W próbkach...

przeczytaj artykuł
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.