Wegańskie kiełbasy, parówki i burgery. Co mają w składzie?
1 z 8Wegańskie kiełbasy, parówki i burgery. Co mają w składzie?
Czerwone mięso nie cieszy się ostatnio dobrą sławą. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zakwalifikowała je do grupy 2A, w której znajdują się czynniki prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka i z pewnością rakotwórcze dla zwierząt laboratoryjnych (m.in. akrylamid, azotany i azotyny). Związek między jedzeniem czerwonego mięsa, a występowaniem nowotworów, zaobserwowano dla raka jelita grubego (na każde 100 gramów mięsa czerwonego spożywanego dziennie ryzyko wzrasta o 17 proc.), trzustki, wątroby, piersi i gruczołu krokowego. Nic więc dziwnego, że chętniej sięgamy po zdrowszą alternatywę.
Na sklepowych półkach popularnych supermarketów coraz częściej można znaleźć wegańskie odpowiedniki mięsnych produktów. Choć niektórzy do sojowych produktów na grilla podchodzą z ostrożnością, dla innych produkty roślinne są podstawą codziennej diety.
Takie produkty często można znaleźć w dziale "bio" czy "eko", które często kojarzą się ze zdrową żywnością.
Czy słusznie? Wraz z dietetyczką Kingą Głaszewską sprawdzamy składy roślinnych burgerów, parówek czy kiełbas i podpowiadamy, które wybrać, a z których lepiej zrezygnować.