7 z 8Kiełbaski z boczniaka
Kiełbaski z boczniaka mają najlepszy skład spośród wszystkich produktów, które zalazły się w zestawieniu. Jako jedyne mają ponad 20 g białka, co pozwala o nich myśleć, jako o substytucie mięsa.
- Tu mamy najwyższą zawartość białka - jest go 23 g. To białko pochodzi trochę z boczniaka, a trochę z teksturowanego białka z pszenicy. Gluten pszenny też jest źródłem białka. Produkt nie jest niskokaloryczy, ale jeśli chodzi o czystość składu na pewno najlepszy w tym zestawieniu - nie ma wątpliwości ekspertka.
Dietetyczka podkreśla, że najważniejsze w zamiennikach mięsa jest to, aby dostarczały wysoką ilość białka. Część z wymienionych produktów zawiera w swoim składzie groch czy soję, które są jego źródłem.
- Niemniej, są też produkty, które tego kryterium nie spełniają i zaliczyć do nich należy parówki z soi. Na pierwszym miejscu w składzie są węglowodany, woda i substancje zagęszczające. Należy mieć na uwadze, że wszystkie te produkty są przetworzone, a zbilansowana dieta powinna obfitować w jak najmniej przetworzone produkty. Najlepiej, gdybyśmy sami przygotowywali sobie kotleciki z ciecierzycy czy buraka, aby w pełni kontrolować skład - wyjaśnia Kinga Głaszewska.
Dietetyk ostrzega, aby nie jeść takich gotowych dań zbyt często.
- Czasami zamienniki mięsa mogą się sprawdzić, ale w sytuacjach kryzysowych, kiedy faktycznie nie możemy sobie czegoś ugotować sami. Nie powinny natomiast stanowić podstawy codziennego jadłospisu - podsumowuje dietetyczka.
Zobacz także: Szparagi - charakterystyka, właściwości. Jak przyrządzić szparagi?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl