Jak witamina D wpływa na rozwój białaczki?
Epidemiolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego ostrzegają: osoby mieszkające na wyższych szerokościach geograficznych, tzn. tam, gdzie ekspozycja na światło słoneczne i promienie UVB jest niższa, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na białaczkę. Wszystko za sprawą niedoboru witaminy D.
1. Im dalej, tym gorzej
Wyniki badań naukowców zostały opublikowane pod koniec ubiegłego roku. Według najnowszych danych najbardziej narażeni na rozwój białaczki są mieszkańcy rejonów położonych najdalej od równika. Osoby, którym w codziennym życiu brakuje promieni słonecznych, mogą mieć obniżony poziom witaminy D.
Im bliżej równika, tym więcej witaminy D w organizmach kobiet i mężczyzn, ponieważ dostęp do promieni słonecznych sprzyja jej syntezie. Niski jej poziom, zdaniem naukowców, może prowadzić do rozwoju groźnych nowotworów – w tym białaczki.
Naukowcy przeanalizowali przypadki zachorowalności na białaczkę wśród mieszkańców 172 krajów na podstawie danych statystycznych GLOBOCAN – Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem, który jest częścią Światowej Organizacji Zdrowia. Badacze uwzględnili takie parametry, jak długość życia czy płeć. Informacje zostały porównane z danymi klimatycznymi.
Ci sami naukowcy prowadzili już podobne badania dotyczące ryzyka zachorowania na raka piersi, jelita grubego, trzustki, pęcherza moczowego oraz szpiczaka mnogiego. W każdym z przeprowadzonych badań doszli do tych samych wniosków – zmniejszona ekspozycja na promienie słoneczne, a tym samym niższy poziom witaminy D w organizmie, miały związek ze zwiększoną zachorowalnością na raka.
2. Mocny wynik
Według najnowszych badań najwięcej osób chorujących na białaczkę mieszka w Australii, Nowej Zelandii, Chile, Irlandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Najmniej w krajach położonych blisko równika, takich jak: Boliwia, Samoa, Madagaskar i Nigeria.
Dr Cedric Garland, współautor badań, podkreśla, że wcześniejsze wyniki pomogły w identyfikacji związków, które pozwoliły na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na raka. Naukowcy przypominają także, że na rozwój białaczki może mieć wpływ wiele innych czynników, których nie byli w stanie skonfrontować.
Źródłem witaminy D jest pożywienie – występuje ona w takich produktach jak: ryby, jaja, sery dojrzewające, wątroba zwierząt, oleje roślinne, pełne mleko i produkty mleczne, ale najlepszym bezapelacyjnie źródłem jest światło słoneczne. Promienie UVB pochodzące z promieni przenikają przez odkrytą skórę, powodując syntezę witaminy w organizmie.