Trwa ładowanie...

Rola witamin dla dzieci

Witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szczególnie istotna jest rola, jaką pełnią witaminy w okresie wzrostu. Trzeba więc zadbać o to, aby naszemu dziecku dostarczyć właściwą porcję witamin każdego dnia...

spis treści

1. Witaminy dla niemowląt

 • Źródłem witamin dla dzieci karmionych piersią jest organizm matki. Istnieją specjalne kompleksy witamin, które mogą być zażywane przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Składniki odżywcze przenikają do mleka i w ten sposób maluch otrzymuje niezbędne witaminy.
 • Poza naturalnym mlekiem matki dzieci mogą być karmione specjalnymi mieszankami, w których skład wchodzą witaminy.
 • Wapno jest najważniejszą witaminą, która powinna być podawana dziecku w pierwszych miesiącach jego życia. Wtedy właśnie rozwija się kora mózgowa i następuje intensywny wzrost kości. Wapń należy wspomagać witaminą D3. Latem nie jest to konieczne, ponieważ wtedy w sposób naturalny uzupełniamy braki tej witaminy. Witamina D3syntezuje się w organizmie pod wpływem działania promieni słonecznych. Witaminę można kupić w aptece w postaci płynu. Dziecku podajemy 1-2 krople w okresie jesienno-zimowym. Pediatrzy zalecają profilaktyczne podawanie tej witaminy dzieciom do drugiego roku życia. Do tego czasu wzrost dziecka jest najintensywniejszy.
 • Kwas foliowy. Matka, która karmi piersią powinna kontynuować przyjmowanie tego preparatu. Witamina ta stymuluje rozwój układu nerwowego. Kwas foliowy wchodzi w skład wielu mlecznych mieszanek, spożywanych przez niemowlęta.
 • Większość witamin dla niemowląt można kupić w postaci kropel. Decyzję podawania witamin warto skonsultować z pediatrą, który ustali, jakich witamin brakuje malcowi. Należy pamiętać, że nadmiar witamin jest tak samo groźny jak niedobór.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

2. Witaminy dla dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia

 • Większe dzieci mogą zażywać kompleksy witamin opracowane specjalnie dla ich potrzeb. Można je kupić w aptece bez recepty i podawać maluchom w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie trudno dostać świeże owoce. Pojawiają się także niedobory witaminy D, ponieważ promienie słoneczne nie są tak intensywne jak latem.
 • Kompleksy witamin warto stosować po przebyciu poważniejszych chorób. Wspomagają organizm i pomagają wrócić mu do normalnego funkcjonowania.
 • Witaminy dla dzieci możemy podawać w różnej formie. Mogą to być tabletki, kapsułki, preparaty musujące czy podawane w proszku do rozpuszczania. Smak tych ostatnich przypomina oranżadę. Istnieją także witaminy, które maja kształt misiów i smakują jak żelki. Warto wybrać taką formę preparatu, która będzie odpowiadała dziecku.

Niektóre witaminy dla dzieci są wzbogacone o większą ilość np. wapnia, żelaza czy magnezu. Trzeba je dobierać do potrzeb naszego dziecka. Wskazówki powinniśmy dostać od pediatry.

3. Najważniejsze witaminy dla dzieci

 • Witamina A (dzięki niej narząd wzroku działa prawidłowo).
 • Witamina D (przyczynia się do właściwego rozwoju kości).
 • Witamina K (dzięki niej nasza krew odpowiednio krzepnie ).
 • Witamina PP (to preparat, który wpływa na pracę układu nerwowego i pokarmowego)
 • Witamina C (dzięki niej dochodzi do syntezy kolagenu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry, kości, zębów)
 • Witaminy z grupy B (1, 2, 12) – zapewniają ochronę przed szkodliwymi substancjami, ich niedobór jest łatwy do rozpoznania, ponieważ skutkuje pojawieniem się zajadów i pęknięć skóry w kącikach ust.

Niektóre witaminy dla dzieci wchodzą w skład środków uodparniających.

Rola witamin dla dzieci
Rola witamin dla dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.