Trwa ładowanie...

Rola witamin dla dzieci

Avatar placeholder
18.04.2013 11:32
Rola witamin dla dzieci
Rola witamin dla dzieci

Witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szczególnie istotna jest rola, jaką pełnią witaminy w okresie wzrostu. Trzeba więc zadbać o to, aby naszemu dziecku dostarczyć właściwą porcję witamin każdego dnia...

spis treści

1. Witaminy dla niemowląt

  • Źródłem witamin dla dzieci karmionych piersią jest organizm matki. Istnieją specjalne kompleksy witamin, które mogą być zażywane przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Składniki odżywcze przenikają do mleka i w ten sposób maluch otrzymuje niezbędne witaminy.
  • Poza naturalnym mlekiem matki dzieci mogą być karmione specjalnymi mieszankami, w których skład wchodzą witaminy.
  • Wapno jest najważniejszą witaminą, która powinna być podawana dziecku w pierwszych miesiącach jego życia. Wtedy właśnie rozwija się kora mózgowa i następuje intensywny wzrost kości. Wapń należy wspomagać witaminą D3. Latem nie jest to konieczne, ponieważ wtedy w sposób naturalny uzupełniamy braki tej witaminy. Witamina D3syntezuje się w organizmie pod wpływem działania promieni słonecznych. Witaminę można kupić w aptece w postaci płynu. Dziecku podajemy 1-2 krople w okresie jesienno-zimowym. Pediatrzy zalecają profilaktyczne podawanie tej witaminy dzieciom do drugiego roku życia. Do tego czasu wzrost dziecka jest najintensywniejszy.
  • Kwas foliowy. Matka, która karmi piersią powinna kontynuować przyjmowanie tego preparatu. Witamina ta stymuluje rozwój układu nerwowego. Kwas foliowy wchodzi w skład wielu mlecznych mieszanek, spożywanych przez niemowlęta.
  • Większość witamin dla niemowląt można kupić w postaci kropel. Decyzję podawania witamin warto skonsultować z pediatrą, który ustali, jakich witamin brakuje malcowi. Należy pamiętać, że nadmiar witamin jest tak samo groźny jak niedobór.

2. Witaminy dla dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia

  • Większe dzieci mogą zażywać kompleksy witamin opracowane specjalnie dla ich potrzeb. Można je kupić w aptece bez recepty i podawać maluchom w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie trudno dostać świeże owoce. Pojawiają się także niedobory witaminy D, ponieważ promienie słoneczne nie są tak intensywne jak latem.
  • Kompleksy witamin warto stosować po przebyciu poważniejszych chorób. Wspomagają organizm i pomagają wrócić mu do normalnego funkcjonowania.
  • Witaminy dla dzieci możemy podawać w różnej formie. Mogą to być tabletki, kapsułki, preparaty musujące czy podawane w proszku do rozpuszczania. Smak tych ostatnich przypomina oranżadę. Istnieją także witaminy, które maja kształt misiów i smakują jak żelki. Warto wybrać taką formę preparatu, która będzie odpowiadała dziecku.
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Niektóre witaminy dla dzieci są wzbogacone o większą ilość np. wapnia, żelaza czy magnezu. Trzeba je dobierać do potrzeb naszego dziecka. Wskazówki powinniśmy dostać od pediatry.

3. Najważniejsze witaminy dla dzieci

  • Witamina A (dzięki niej narząd wzroku działa prawidłowo).
  • Witamina D (przyczynia się do właściwego rozwoju kości).
  • Witamina K (dzięki niej nasza krew odpowiednio krzepnie ).
  • Witamina PP (to preparat, który wpływa na pracę układu nerwowego i pokarmowego)
  • Witamina C (dzięki niej dochodzi do syntezy kolagenu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry, kości, zębów)
  • Witaminy z grupy B (1, 2, 12) – zapewniają ochronę przed szkodliwymi substancjami, ich niedobór jest łatwy do rozpoznania, ponieważ skutkuje pojawieniem się zajadów i pęknięć skóry w kącikach ust.

Niektóre witaminy dla dzieci wchodzą w skład środków uodparniających.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze