Trwa ładowanie...

Wapń i witamina D3

Avatar placeholder
16.04.2014 05:19
Wapń i witamina D3
Wapń i witamina D3

Wapń i witamina D3 odpowiadają za zdrowe, mocne kości i zęby. Chronią przed próchnicą, a w przyszłości przed osteoporozą.

spis treści

1. Produkty bogate w wapń

Noworodek odżywia się głównie mlekiem matki, które jest źródłem wapnia. Dziecko otrzymuje wówczas odpowiednią ilość tego pierwiastka. Pozwala mu to poprawnie się rozwijać i rosnąć. Z czasem dziecko zaczyna dostawać inne posiłki. Jeżeli nowa dieta dziecka nie uwzględnia odpowiedniej ilości pierwiastka, następuje niedobór wapnia w organizmie. Przyrządzając posiłek dla malucha można go lekko zmodyfikować. Na przykład do zupki jarzynowej dodać mleko modyfikowane. Mleko zawiera wapń. Dzięki temu zupka wzbogaci się o porcje tego pierwiastka. Mleko i jego przetwory są głównym źródłem wapnia. Dzieci do trzeciego roku życia nie powinny spożywać mleka krowiego. Nie przeszkadza to jednak podawać dziecku produktów pochodzenie mlecznego, np. jogurty, kefiry, ser żółty. Należy jednak pamiętać od kiedy można je wprowadzać do diety dziecka. I tak: jogurty – od 11. miesiąca życia, ser żółty – w 12.

2. Niedobór i przedawkowanie witaminy D3

Witamina D3 jest produkowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Słońce potrzebuje trzech godzin by wytworzyć odpowiednią ilość tej witaminy w organizmie. Latem nie ma problemu. Jest ciepło i słonecznie. To zachęca do długich spacerów. Jednak zimą otulamy pociechy jak najszczelniej, by osłonić je przed mrozem. Przebywanie na dworze jest znacznie krótsze. Najbezpieczniej jest witaminę D3 podawać dodatkowo. W tym celu należy skontaktować się z pediatrą. On oceni, czy ilość przyjmowanej witaminy jest wystarczająca czy nie. Należy uważać by nie brać zbyt dużej ilości witaminy D3. Konsekwencją mogą być:

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"
  • nudności,
  • wymioty,
  • brak łaknienia,
  • uszkodzenia nerek,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zbyt szybkie zrastanie się ciemiączka.

3. Działanie witaminy D3

Kobieta w ciąży, zwłaszcza w II trymestrze powinna regularnie przyjmować naturalne witaminy i suplementy witamin i minerałów. Pomoże to właściwie rozwijać się dziecku. Witamina D3 wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu do organizmu. Brak tej witaminy może doprowadzić do krzywicy i próchnicy. Witamina D3 wpływa także na słuch, łagodzi stany zapalne skóry i zwiększa odporność organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze