Właściwości pieprzu lampung (WIDEO)
Lampung jest jednym z najostrzejszych rodzajów pieprzu. Mocno pikantny smak zawdzięcza dużej zawartości organicznego związku chemicznego o nazwie piperyna.
Oprócz ostrego smaku, piperyna charakteryzuje się dobroczynnym wpływem na organizm. Jakie zatem właściwości lecznicze posiada pieprz lampung? Pieprz lampung został wyselekcjonowany z upraw na Sumatrze i Indonezji.
Charakteryzuje się bardzo ostrym smakiem. Swoją wyjątkową pikantność zawdzięcza dużej zawartości substancji o nazwie piperyna. Ten organiczny związek chemiczny posiada również wiele właściwości leczniczych.
Piperyna pomaga rozbijać komórki tłuszczowe oraz blokuje powstawanie nowych. Zaleca się spożywanie pieprzu lampung osobom, które planują zrzucić zbędne kilogramy. Wystarczy dodać odrobinę do codziennych potraw. Przeziębienie i zapalenie zatok.
Pieprz lampung ma silne działanie udrażniające górne drogi oddechowe. Dobrze radzi sobie z zapaleniem zatok i przeziębieniem. Wykrztuśne właściwości piperyny pozwalają rozpuścić zalegającą flegmę i szybciej pozbyć się infekcji.
Pieprz powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego w żołądku, przyspieszając proces trawienia. Dzięki temu znacząco obniża ryzyko pojawienia się zaparć, kolki czy biegunki. Większa ilość pieprzu lampung np. w bulionie warzywnym może nawet złagodzić przebieg grypy żołądkowej.
Piperyna zawarta w pieprzu lampung zapobiega pojawieniu się wolnych rodników i naprawia wyrządzone przez nie szkody. Jako silny antyoksydant chroni w ten sposób wątrobę i układ krążenia, wykazując działanie przeciwnowotworowe.