Trwa ładowanie...

Woda w organizmie - skutki zatrzymywania wody, przyczyny zatrzymywania wody, jak sobie z tym radzić?

Avatar placeholder
13.10.2022 16:15
Woda w organizmie - skutki zatrzymywania wody, przyczyny zatrzymywania wody,  jak sobie z tym radzić?
Woda w organizmie - skutki zatrzymywania wody, przyczyny zatrzymywania wody, jak sobie z tym radzić?

Nie możesz schudnąć? Powodem może być zatrzymanie wody w organizmie. Wprowadziłaś aktywność fizyczną do swojego trybu życia, jesz mniej i unikasz słodyczy, a waga wciąż pokazuje tą samą wartość? Nie potrafisz znaleźć przyczyny niepowodzeń w redukcji masy ciała? Przyczyna może tkwić w zatrzymaniu wody w organizmie. Ale przecież wcale nie pijesz dużo płynów. Wbrew pozorom to właśnie jeden z powodów zatrzymania wody, które może skutkować problemami ze stratą na wadze. Ale to nie jedyne negatywne skutki zatrzymania wody w organizmie.

spis treści

1. Skutki zatrzymywania wody

Skutkiem zatrzymania wody w organizmie mogą być pojawiające się obrzęki, które są wynikiem niedoboru wody w naczyniach krwionośnych na skutek jej akumulacji w tkankach. Jeśli po całym dniu czujesz, że twoje stopy i kostki są opuchnięte, możesz mieć problem z nadmiarem wody. Ponadto zatrzymanie wody w organizmie może powodować wzmożoną senność i osłabienie, a także bóle głowy oraz obniżenie koncentracji.

2. Przyczyny zatrzymywania wody

Jednym z istotniejszych przyczyn zatrzymania wody w organizmie może być wspomniany wcześniej niedobór płynów w organizmie. Według aktualnych badań człowiek powinien spożywać przynajmniej 2l wody na dobę, a ilość ta wzrasta dla osób uprawiających sport. Jeśli nie dostarczamy takiej ilości płynów, nasz organizm zaczyna magazynować wodę w tkankach, tworząc zapasy na czarną godzinę. Chroni się w ten sposób przed odwodnieniem. Stąd paradoksalnie im mniej pijemy, tym bardziej wzrasta ryzyko problemu zatrzymania wody w organizmie.

Pij jak największą ilość wody w ciągu dnia
Pij jak największą ilość wody w ciągu dnia (123RF)
Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Kolejnym powodem może być nieodpowiednio zbilansowana dieta. Dotyczy to szczególnie diety bogatej w sód i ubogiej w potas. Sód obecny jest w soli (w 1g soli znajduje się około 0,4g sodu), która wypłukuje wodę z komórek naszego ciała. Ważne jest, aby kontrolować ilość spożywanej soli i nie przekraczać zalecanego spożycia 5g soli na dobę.

Prawidłowemu nawodnieniu ciała nie sprzyjają także nadmiar alkoholu oraz restrykcyjne diety. W tym drugim przypadku szczególnie istotne jest spożywanie białka, które wiąże wodę, nie dopuszczając tym samym do swobodnego przesączania się płynów fizjologicznych przez ściany naczyń krwionośnych.

Niedobory wody mogą być ponadto spowodowane menstruacją, przed którą wzrasta poziom estrogenów w organizmie kobiety, a także ciążą. Warto podkreślić także, że zatrzymanie wody w organizmie może być objawem poważniejszych chorób, takich jak niewydolność serca, choroby nerek czy wątroby lub niedoczynność tarczycy. W przypadku utrzymującego się nadmiaru wody w organizmie należy skonsultować się z lekarzem.

3. Jak sobie poradzić z poczuciem ciężkości?

Aby pozbyć się uciążliwego problemu poczucia ciężkości i zrzucić kilka niepotrzebnych kilogramów, należy przede wszystkim zadbać o dietę. Powinniśmy wybierać produkty naturalne, a potrawy doprawiać ziołami, ograniczając tym samym ilość soli. Ponadto warto jeść dużo warzyw i owoców, które nie tylko nawadniają organizm, ale także często zawierają potas. Jego podstawowym źródłem są warzywa strączkowe, takie jak fasola, groch czy bób.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Spożywane płyny można uzupełnić o ziołowe napary. Szczególnie zaleca się napar z brzozy, mniszka czy krwawnika. Szklanka takiego naparu dziennie nie tylko pomoże uporać się z problemem zatrzymania wody w organizmie, ale także może mieć inne, korzystne działania dla naszego organizmu. Dobrym sposobem utrzymania prawidłowego poziomu wody jest ruch. W czasie aktywności fizycznej pobudza się układ krążenia. Krew w organizmie płynie szybciej, dzięki czemu nie dochodzi do zastoju wody w tkankach. Pamiętajmy, aby zapewniać sobie dziennie chociaż niewielką aktywność fizyczną, nie zapominając przy tym o butelce wody.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze