Trwa ładowanie...

Witamina D chroni przed rakiem

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet Creighton we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Diego, wysoki poziom witaminy D w organizmie może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "American Medical Association". Sfinansowane przez Narodowy Instytut Zdrowia randomizowane badanie kliniczne dotyczyło wpływu suplementacji witaminy D na wszystkie rodzaje raka.

Zobacz film: "Niedobory witaminy D"

W trwającym cztery lata badaniu wzięły udział 2 303 zdrowe kobiety po menopauzie w wieku ponad 55 lat, pochodzące z 31 okręgów w Nebrasce. Uczestniczki losowo przydzielono do grupy, która codziennie przez 4 lata przyjmowała 2 000 jednostek witaminy D3 i 1 500 mg wapnia lub identyczne dawki placebo.

Dawka witaminy D3 była około trzy razy wyższa od zalecanej, czyli 600 j.m. dla dorosłych w wieku 70 lat i 800 j.m. dla osób powyżej 71. roku życia.

Okazało się, że kobiety otrzymujące witaminę D3 i suplementy wapnia obarczone były o 30 proc. mniejszym ryzykiem raka. Dalsza analiza pokazała, że stężenie witaminy D we krwi, zwłaszcza 25-hydroksywitaminy D, 25 (OH) D, było znacząco niższe u uczestniczek, u których w trakcie badania rozwinął się rak.

Naukowcy odkryli, że witamina D3 może obniżać ryzyko raka
Naukowcy odkryli, że witamina D3 może obniżać ryzyko raka (Shutterstock)

Średni poziom 25 (OH) D we krwi kobiet na początku badania (33 nanogramy/mililitr, ng/ml) był wyższy od zalecanych wartości docelowych, które obecnie wahają się od 20 do 32 ng/ml w zależności od źródła.

"Badanie sugeruje, że wyższe stężenie 25 (OH) D we krwi jest związane z niższym ryzykiem raka" - powiedziała Joan Lappe z Uniwersytetu Creisson.

Cała prawda o witaminie D
Cała prawda o witaminie D [11 zdjęć]

Czy nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienie przed

zobacz galerię

"To potwierdza inne odkrycia naukowe, w tym wyniki podobnego randomizowanego badania klinicznego, które dowiodło, że witamina D jest kluczowym narzędziem w walce z rakiem" - powiedziała.

Według Lappe większość komórek w organizmie potrzebuje witaminy D do prawidłowego działania. Bez odpowiedniej jej ilości normalnie funkcjonujące komórki mogą się przekształcić w komórki nowotworowe.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Cedric Garland z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, współautor badania, powiedział, że jest to najważniejsze naukowe opracowanie tego stulecia. Badanie było otwarte dla wszystkich grup etnicznych, ale większość uczestników należała do rasy kaukaskiej. Lappe powiedziała, że konieczne są dalsze analizy w celu ustalenia, czy te wyniki odnoszą się także do mężczyzn i innych grup etnicznych.

"Chociaż ludzie mogą wytworzyć witaminę D3, przebywając na słońcu w okolicy południa, to filtry przeciwsłoneczne blokują większość produkcji. Również ze względu na czas spędzony w pomieszczeniach zamkniętych wielu osobom brakuje witaminy D" - powiedziała Lappe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.