Wydłużają życie. Osoby, które jedzą regularnie są szczuplejsze i rzadziej chorują na raka
Długo żyjące społeczności Grecji oraz pewnych obszarów Włoch, jak również niższa częstotliwość występowania chorób sercowo-naczyniowych wśród ich mieszkańców, spowodowały wzrost popularności oliwy, która zdobywa coraz większe uznanie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ten cenny płyn, ale również na owoce, z których jest wyciskana.
1. Oliwa jako źródło substancji sprzyjających zdrowiu
Kraje takie jak Hiszpania, Grecja czy Włochy, będące wiodącymi producentami i dostawcami oliwy na europejski rynek, obserwują rosnącą popularność tego produktu nie tylko dzięki jego smakowym walorom, ale również ze względu na korzyści zdrowotne.
Oliwa jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, które stanowią około 87% jej składu. Wśród nich znajdują się kwas linolenowy, oleinowy, palmitynowy i linolowy. Oprócz kwasów tłuszczowych, w oliwie występują również związki fenolowe takie jak kwasy fenolowe, lignany czy flawonoidy, które są dostępne również w samych oliwkach.
Dzięki obecności bioaktywnych składników w oliwie i oliwkach, mieszkańcy rejonów Morza Śródziemnego, przynależący do tak zwanych niebieskich stref, żyją dłużej i cierpią na choroby układu krążenia oraz otyłość rzadziej niż w innych regionach.
2. Składniki obecne w oliwkach
W skład oliwek wchodzi aż 74 proc. kwasu oleinowego, który jest jednonienasyconym kwasem tłuszczowym i posiada właściwości przeciwzapalne.
Oliwki zawierają również kwercetynę i oleokantal, a także hydroksytyrosol i oleuropeinę. Oleokantal jest enzymem, który pomaga łagodzić ból stawów i może być pomocny przy innych bólach. Zgodnie z badaniami, dzienna porcja 50 g oliwek lub oliwy jest równoważna 10% zalecanej dobowej dawki ibuprofenu.
Inne korzyści, które przynoszą oliwki:
- badanie opublikowane w "Psycholog Today" wykazało, że osoby spożywające jednonienasycone kwasy tłuszczowe mają wyższy poziom acetylocholiny, neuroprzekaźnika wpływającego na uczenie się i pamięć,
- dostarczają witamin z grupy B, niezbędnych dla prawidłowo funkcjonującego układu nerwowego,
- związki fenolowe, hydroksytyryzol i oleuropeina poprawiają działanie wątroby oraz serca,
- jednonienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają poziom ''złego'' cholesterolu, chroniąc przed miażdżycą i poprawiając stan naczyń krwionośnych, co potwierdza badanie opublikowane w "Lipids in Health and Disease",
- są źródłem błonnika, który wspomaga układ pokarmowy i chroni przed chorobami serca,
- jedno z badań wykazało, że stosowanie ekstraktu z oliwek u osób z grupy ryzyka RZS przyczyniło się do złagodzenia bólu stawów.
Inne badanie na osobach z reumatoidalnym zapaleniem stawów RZS, w którym używano kapsułek z ekstraktem oliwnym przez 24 tygodnie, również wykazało zmniejszenie objawów zapalnych u niemal 40% uczestników.
Pamiętajmy, że mimo braku dostępu do świeżych owoców w Polsce, lepiej unikać oliwek bez pestek lub nadziewanych, które mogą mieć wysoką zawartość sodu i niepożądane dodatki, w tym nasycone kwasy tłuszczowe. Lepiej wybierać oliwki z pestką, które są smaczniejsze i zdrowsze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Wyślij nam przez dziejesie.wp.pl