Trwa ładowanie...

Wymiata cholesterol, wspomaga jelita. Zmniejsza ryzyko zawału i udaru

Avatar placeholder
08.06.2023 11:50
Wymiata cholesterol, wspomaga jelita. Doskonały dodatek do obiadu
Wymiata cholesterol, wspomaga jelita. Doskonały dodatek do obiadu (Getty Images)

Czerwona kapusta to zdrowy i smaczny dodatek do wielu potraw. Wysoka zawartość błonnika, witamin i antyoksydantów sprawia, że jest to świetny wybór dla większości ludzi, ale niektóre osoby ze specyficznymi problemami zdrowotnymi powinny ograniczyć jej spożycie.

spis treści

1. Czerwona kapusta. Zdrowie na talerzu

Czerwona kapusta, podobnie jak jej biała odmiana, jest bogatym źródłem wielu wartościowych składników odżywczych. Zawiera duże ilości witamin C, K, A i B6, a także błonnika, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego.

Ponadto jest bogata w antyoksydanty, zwłaszcza antocyjany, które nadają jej charakterystyczny kolor i mają korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krwionośnego. Antocyjany i błonnik pomogą obniżyć poziom złego cholesterolu LDL we krwi oraz zmniejszyć ciśnienie tętnicze krwi. Dzięki temu czerwona kapusta zminimalizuje ryzyko zachorowania na miażdżycę i nadciśnienie. Zapobiegnie również udarom i zawałom.

Czerwona kapusta jest też źródłem minerałów, takich jak wapń, magnez, potas i żelazo. Co więcej, zawiera niewielką ilość cukru, a jej indeks glikemiczny wynosi około 10, co czyni ją bezpiecznym wyborem dla osób z cukrzycą. Błonnik zawarty w kapuście pomaga także w stabilizacji poziomu cukru we krwi.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Co więcej, ta odmiana kapusty ma niewiele kalorii, bowiem w 100 gramach znajduje się zaledwie 30 kilokalorii. Ponadto czerwona kapusta korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową. Sok z czerwonej kapusty może stanowić wsparcie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Jest także pomocna dla osób, które cierpią na uporczywe zaparcia.

Czerwona kapusta jest także znanym źródłem antyoksydantów, w tym antocyjanów, które skutecznie neutralizują szkodliwe wolne rodniki w ciele. Dzięki temu procesy starzenia są opóźniane, a badania naukowe sugerują, że antyoksydanty mogą hamować rozwój komórek rakowych.

Bogactwo fitochemikaliów, witaminy C, siarki oraz krzemu w czerwonej kapuście przekłada się na jej mocne działanie przeciwzapalne. Dlatego spożywanie tego warzywa jest zalecane podczas przewlekłych stanów zapalnych, a także jako wsparcie dla organizmu podczas przeziębienia czy grypy.

Czerwona kapusta jest doskonałym wyborem dla osób pragnących wzmocnić swoją odporność. Witamina C, obecna w kapuście, stymuluje aktywność białych krwinek, które są kluczowe w obronie organizmu przed patogenami. Dodatkowo białe krwinki przyspieszają proces gojenia ran, co czyni regularne spożywanie czerwonej kapusty korzystnym dla regeneracji po urazach.

2. Kto powinien ograniczyć spożycie czerwonej kapusty?

Mimo wielu korzyści zdrowotnych, niektóre osoby mogą być zmuszone do ograniczenia spożycia czerwonej kapusty. Jest ona bowiem źródłem kwasu szczawiowego, który może sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych.

Osoby z chorobą nerek, dna moczanowa lub z tendencją do tworzenia kamieni nerkowych powinny zasięgnąć porady lekarza przed wprowadzeniem jej do swojej diety na stałe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze