Trwa ładowanie...

Wyniszcza wątrobę, może doprowadzić do krwawienia. Zakazane połączenie

Avatar placeholder
27.06.2023 21:41
Czosnku nie wolno łączyć z paracetamolem
Czosnku nie wolno łączyć z paracetamolem (Getty Images)

Konsumpcja leków w połączeniu z suplementami diety lub innymi produktami medycznymi bez nadzoru specjalisty może prowadzić do poważnych interakcji i katastrofalnych konsekwencji dla zdrowia. Jest niezwykle ryzykowne zażywanie ich nawet w połączeniu z ziołami czy suplementami ziołowymi. Mimo że mogą one wydawać się całkowicie nieszkodliwe, lekarze zdecydowanie zalecają ostrożność.

spis treści

1. Polacy konsumują leki i suplementy w dużych ilościach

Zażywanie leków i suplementów diety może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Lekarze apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i zalecają konsultację ze specjalistą za każdym razem, gdy decydujemy się na zażywanie jakichkolwiek leków czy suplementów. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznych interakcji.

Niestety, wiele osób traktuje ziołowe suplementy jako środki całkowicie bezpieczne i decyduje się na ich zażywanie na własną rękę. Często robią to w dużych ilościach, łącząc je z lekami. Konsekwencje takiego postępowania mogą być tragiczne.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Często zdarza się, że pacjenci leczący się u różnych specjalistów, nie przyznają się do zażywania określonych leków lub przez to, że przyjmują ich bardzo dużo, nie pamiętają wszystkich nazw.

Niektóre zioła, szczególnie te, które mają zdolność do stymulowania perystaltyki jelit, mogą wpływać na proces wchłaniania niektórych leków. Wśród nich znajdują się takie rośliny jak korzeń rzewienia, aloes, korzeń kruszyny czy liść senesu.

Inne zioła, które są często stosowane w celu łagodzenia problemów z układem pokarmowym i oddechowym, a które zawierają śluzy, takie jak len zwyczajny, prawoślaz lekarski czy babka lancetowata, mogą również wpływać na proces wchłaniania leków. Dzieje się tak, ponieważ mogą one zmniejszać dostęp leku do śluzówki jelita, co z kolei może prowadzić do osłabienia jego działania.

Jednym z kolejnych przykładów jest dziurawiec złocisty, który jest często stosowany jako środek nasenny, uspakajający i wzmacniający pracę wątroby. Niestety, może on osłabiać działanie niektórych leków, takich jak hormonalne środki antykoncepcyjne czy hormonalna terapia zastępcza, które są często zażywane przez kobiety. Wyciąg z dziurawca może również obniżyć stężenie w surowicy krwi teofiliny, leku stosowanego m.in. w leczeniu astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Osoby, które przyjmują leki moczopędne, powinny unikać lukrecji, ponieważ może ona powodować osłabienie, bolesne skurcze mięśni czy zaburzenia rytmu serca. Z kolei żeń-szeń może nasilać krwawienia i przyczynić się do hipoglikemii oraz spadku poziomu glukozy we krwi.

2. Uważaj na czosnek

Nie można również zapominać o czosnku. Mimo iż jest to roślina bogata w witaminy i często uważana za naturalny antybiotyk, to czosnku nie wolno łączyć z paracetamolem, gdyż takie połączenie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Niezalecane jest również łączenie czosnku z lekami przeciwzakrzepowymi, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia niepożądanego krwawienia.

Czosnek może również zmniejszać działanie leków przeciwwirusowych. Dodatkowo, obniża on stężenie glukozy we krwi, co może być niebezpieczne podczas przyjmowania leków hipoglikemicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze