Trwa ładowanie...

Wystarczy godzina. Ryzyko udaru jest wtedy największe

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 11.12.2023 09:30
Picie alkoholu zwiększa ryzyko udaru
Picie alkoholu zwiększa ryzyko udaru (Getty Images)

Naukowcy z ośrodka medycznego Beth Israel Deaconess, afiliowanego z Harvard Medical School w Bostonie, alarmują o tym, że spożywanie alkoholu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu w krótkim czasie. Szczególnie krytyczna jest pierwsza godzina po wypiciu alkoholu.

spis treści

1. Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko udaru

Polacy są znani ze swojego zamiłowania do alkoholu, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Pokazują one, że przeciętny obywatel Polski spożywa rocznie 13,3 litra alkoholu. Najczęściej wybieramy piwo (56 proc.) i wódkę (36 proc.), rzadziej sięgamy po wino (8 proc.). Te upodobania różnią się w zależności od miasta – na przykład w Warszawie aż 25 proc. spożywanego alkoholu stanowią wina.

Dane te potwierdzają, że rośnie potrzeba ograniczenia konsumpcji alkoholu.

Zobacz film: "To one powodują największego kaca"

Badacze z USA zdecydowali się na analizę, jaka jest zależność między spożywaniem alkoholu a ryzykiem przemycia udaru. W ramach badania prześwietlili historie medyczne 390 osób, które doświadczyły udaru, i dokładnie zapoznali się z ich trybem życia tuż przed wystąpieniem tego stanu. W wyniku przeprowadzonych wywiadów ustalono, że 14 z nich spożywało alkohol w godzinie poprzedzającej udar, zaś 104 - w ciągu ostatniej doby przed zdarzeniem. 248 osób deklarowało, że w ciągu roku przed udarem spożywało mocne alkohole.

Po uwzględnieniu innych czynników zwiększających ryzyko udaru, autorzy badań doszli do wniosku, że ryzyko udaru mózgu zwiększa się dwukrotnie w ciągu pierwszej godziny po spożyciu alkoholu. Okazuje się przy tym, że nie jest konieczne spożywanie alkoholu w dużych ilościach, aby wystąpiły poważne powikłania - niebezpieczne może być nawet umiarkowane jego spożycie.

Udary są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków
Udary są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków (Getty Imagaes)

Podobne tezy przedstawiły ostatnio badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Neurology". Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu wysnuli wniosek, że na doznania udaru najbardziej narażeni są osoby młode.

Na podstawie badań kontrolnych przeprowadzanych przez cztery lata oraz danych na temat ilości i częstotliwości spożywania alkoholu przez badane osoby, stwierdzono, że osoby regularnie i intensywnie pijące przez co najmniej dwa lata miały o 20 proc. większe ryzyko udaru. Granicę między średnim a intensywnym spożyciem alkoholu ustalono na poziomie 105 gramów alkoholu tygodniowo.

Konsumowanie alkoholu prowadzi do przejściowego przyspieszania rytmu serca i wzrostu ciśnienia krwi.

2. Symptomy udaru mózgu zgodnie z regułą FAST

Udar mózgu to poważne schorzenie, które jest wywoływane przez problem z dopływem krwi do mózgu, co powoduje niedotlenienie i uszkodzenie komórek mózgu. Co kluczowe, powodzenie leczenia zależy w znacznej mierze od szybkości reakcji – im wcześniej pacjent trafi pod opiekę medyczną, tym większe ma szanse na uratowanie życia oraz ograniczenie ewentualnych komplikacji neurologicznych.

Zapamiętanie reguły FAST, której litery oznaczają kluczowe symptomy udaru jest niezwykle ważne:

  • F (face) - jeszcze lepiej, jeżeli poprosisz osobę o uśmiechnięcie się - sprawdzaj jednak obecność asymetrii twarzy,
  • A (arms) - proś o ścisnąć jednocześnie obie dłonie - monitoruj, czy nie dochodzi do osłabienia siły w którejś z nich.
  • S (mowa) - zwróć szczególną uwagę na to, czy dana osoba z trudem wysławia się, czy jej mowa jest niezrozumiała lub niewyraźna,
  • T (czas) - czas odgrywa kluczową rolę, jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów, natychmiastowe działanie jest niezbędne. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze