Herbata z imbirem - właściwości, przepis
Oprócz tego, że herbata z imbirem i kurkumą smakuje wyśmienicie, ma też wiele właściwości zdrowotnych. Warto włączyć herbatę z imbirem do codziennej diety, aby wspomóc m.in. pracę serca, układu trawiennego czy cieszyć się piękną skórą. Przekonaj się, na co jeszcze wpływa herbata z imbirem.
- 1. Jakie są właściwości przeciwzapalne herbaty z imbirem?
- 2. Dlaczego powinien to być codzienny napój dla diabetyków?
- 3. Jaki składnik herbaty z imbirem hamuje wzrost guzów nowotworowych?
- 4. Co poprawia pracę mózgu i zapobiega chorobie Alzheimera?
- 5. Jak herbata z imbirem może wspomagać trawienie?
- 6. Dlaczego zawatry w herbacie imbir zapobiega powstaniu zakrzepów krwi?
- 7. Działanie antybiotyczne herbaty z imbirem
- 8. Herbata z imbirem świetnym antydepresantem
- 9. Co pomaga załagodzić zaczerwienienia i podrażnienia na skórze?
- 10. Czy herbata z imbirem daje szansę na przedłużenia życia?
- 11. Prosty przepis na herbatę z imbiru i kurkumy
1. Jakie są właściwości przeciwzapalne herbaty z imbirem?
Imbir warto stosować w leczeniu zapalenia stawów lub zapalenia jelita grubego.
Poza tym badania pokazują, że kurkumina znacznie zmniejsza objawy stanu zapalnego, a także mu zapobiega. Jeśli więc cierpisz na powżysze schorzenia lub chcesz ich uniknąć, herbata z imbirem to napój właśnie dla ciebie.
2. Dlaczego powinien to być codzienny napój dla diabetyków?
Herbata z imbirem i kurkumą to powinien być także codzienny napój dla diabetyków. W 2009 roku naukowcy na Uniwersytecie w Auburn wykazali, że kurkuma redukuje poziom cukru we krwi - to zasługa obecności wielu silnych antyoksydantów w tej przyprawie.
Pamiętaj jednak o tym, by poinformować swojego lekarza leczącego cukrzycę o tym, że herbata z imbirem i kurkumą została wprowadzona do diety.
3. Jaki składnik herbaty z imbirem hamuje wzrost guzów nowotworowych?
Istnieje kilka badań naukowych, które potwierdzają, że picie hebarty z imbirem i kurkumą wpływa na hamowanie wzrostu guzów nowotworowych.
Herbata z imbirem okazała się zbawienna dla [kobiet cierpiących na raka jajnika, kurkuma zaś przecwidziała nowotworowi pęcherza oraz płuc.
Dzieje się to za sprawą obecności przeciwutleniaczy we wspomnianych roślinach.
4. Co poprawia pracę mózgu i zapobiega chorobie Alzheimera?
Testy na zwierzętach wykazały, że kurkuma zwiększa wzrost neuronowych komórek macierzystych w mózgu. Inne obserwacje wskazują na zależność między spożywaną kurkumą a wolniejszym pojawianiem się płytek starczych, czyli beta amyloidów.
Jak się okazuje, herbata z imbirem i kurkumą pomaga również w zapaleniu mózgu podczas choroby Alzheimera.
5. Jak herbata z imbirem może wspomagać trawienie?
Herbata z imbirem to skuteczny i naturalny lek w przypadku choroby lokomocyjnej lub rozstroju żołądka. Gingerol i szogaol to związki, które rozluźniają mięśnie) jelit, pozwalając tym samym na swobodne strawienie żywności.
Kurkuma natomiast zmniejsza uporczywe objawy, takie jak wzdęcia oraz gazy.
6. Dlaczego zawatry w herbacie imbir zapobiega powstaniu zakrzepów krwi?
Imbir zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi, które mogą być przyczyną udaru mózgu i zawału serca. Skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, chroni układ naczyniowo – sercowy.
Herbata z imbirem i kurkumą może być alternatywą dla środków farmakologicznych redukujących stężenie cholesterolu.
7. Działanie antybiotyczne herbaty z imbirem
Brytyjskie badania polegające na porównianiu antybiotyku z imbirem potwierdziły, że korzeń działa skuteczniej niż konwencjonalne leki. Kurkumina zaś jest jednym z najsilniejszych leków przeciwgrzybiczych – skuteczniejszych od imbiru, goździków, a nawet czosnku.
Zobacz też:
8. Herbata z imbirem świetnym antydepresantem
Herbata z imbirem i kurkumą sprawdza się świetnie jako antydepresant. Podczas badań przeprowadzonych w Indiach na pacjentach z zaburzeniami depresyjnymi, stwierdzono, że imbir ma podobną skuteczność jak silne leki psychotropowe.
Co ważne, herbata z imbirem, w odróżnieniu od leków psychotropowych, nie wywołuje skutków ubocznych i jest w pełni bezpieczna.
9. Co pomaga załagodzić zaczerwienienia i podrażnienia na skórze?
Kurkuma jest stosowana od lat w przypadku chorób skóry. Jej właściwości antybakteryjne sprawiają, że dzięki niej szybko można pozbyć się uciążliwego trądziku, a także załagodzić zaczerwienienia i podrażnienia na skórze.
10. Czy herbata z imbirem daje szansę na przedłużenia życia?
W tradycyjnej medycynie hinduskiej kurkuma oraz imbir uważane są za eliksiry młodości. Herbata z imbirem i kurkumą pozwala zatem wydłużyć życie i cieszyć się dobrą kondycją przez wiele lat.
11. Prosty przepis na herbatę z imbiru i kurkumy
Oto składniki herbaty z imbirem i kurkumą:
- 1 szklanka wody,
- 2 łyżeczki kurkumy,
- 1 łyżeczka startego imbiru,
- miód.
Do podgrzanej, lecz nie gorącej wody, powoli dodaj kurkumę i imbir, bardzo dokładnie wymieszaj, dopraw do smaku miodem. Herbata będzie gotowa do spożycia, kiedy imbir osiądzie na dnie.