Trwa ładowanie...

Zauważyłeś na skórze? Natychmiast odstaw truskawki

Avatar placeholder
14.05.2024 14:50
Pojawia się podczas jedzenia truskawek. Uważaj, tak może objawiać się alergia
Pojawia się podczas jedzenia truskawek. Uważaj, tak może objawiać się alergia (Getty Images)

Wraz z rozpoczęciem sezonu, wiele osób zaczyna wypatrywać truskawek. Te powszechnie lubiane owoce mogą powodować alergie, których nie wszyscy są świadomi. Na jakie objawy powinniśmy więc zwrócić uwagę?

spis treści

1. Ulubione letnie owoce

Niektórzy nie wyobrażają sobie wczesnego lata bez truskawek. Owoce doskonale smakują solo, świetnie też nadają się do wypieków i wszelkiego rodzaju przetworów. Do tego są napakowane witaminami i minerałami.

Pomimo wielu korzyści zdrowotnych, nie wszyscy powinni po truskawki sięgać. Mowa o osobach, które mają uczulenie na te owoce. Objawy często są bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami.

Zobacz film: "Pyszne czerwone owoce. Jak wybrać dobre truskawki?"

Alergia może towarzyszyć nam już od wczesnego dzieciństwa, ale może również pojawić się w dorosłym życiu. Jeśli chodzi o objawy, mogą one być naprawdę różne, dobrze więc mieć się na baczności po spożyciu truskawek.

Dla pewności warto przeprowadzić testy, by w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Alergia może ujawnić się tylko lekkim dyskomfortem, ale niekiedy prowadzi do zagrażających życiu sytuacji.

2. Objawy uczulenia na truskawki

Najbardziej oczywistym objawem uczulenia jest wysypka. Pokrzywka z bąblami wypełnionymi płynem swędzi i przypomina poparzenia pokrzywą. Może też pojawić się miejscowy obrzęk i silne zaczerwienienie.

Mniej charakterystycznym symptomem alergii na letnie owoce są łzawiące i zaczerwienione oczy. Objawom może też towarzyszyć swędzenie. Łatwo to uznać za przemęczenie, gdy w rzeczywistości jest to reakcja na alergeny.

Niekiedy pojawiają się też nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. Mowa tu o silnych bólach brzucha, wzdęciach, a nawet biegunce i wymiotach. Warto też zwrócić uwagę na samopoczucie podczas spożywania owoców.

Mrowienie i pieczenie w ustach w czasie pałaszowania truskawek nie powinno być ignorowane. Szybko może dojść do obrzęku języka, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Silna alergia może skończyć się problemami z oddychaniem. Jeśli pojawią się trudności z oddychaniem, kłopoty z mówieniem i osłabienie, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze