Zdrowsza niż kawa. Biła rekordy popularności w PRL-u, niestety dziś niewielu o niej pamięta
Bezkofeinowy napój przez wiele lat zastępował prawdziwą kawę i w czasach PRL-u cieszył się oszałamiającą popularnością. Obecnie jest nieco zapomniany, a szkoda. Mowa oczywiście o kawie zbożowej.
1. Właściwości zdrowotne kawy zbożowej
Zbożówka kiedyś była substytutem kawy i poniekąd stała się jednym ze znaków rozpoznawczych PRL-u ze względu na fakt, że o małą czarną nie zawsze było łatwo. Dziś bezkofeinowy napój jest mniej popularny, ale naprawdę warto po niego sięgać.
Kawa zbożowa ma wiele właściwości. Jest to bardzo zdrowy napój, który z powodzeniem zastąpi klasyczną kawę. Zawiera mnóstwo składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcje naszego organizmu.
Podstawą bezkofeinowego napoju są palone ziarna pszenicy, żyta, jęczmieniu i orkiszu. By poprawić smak dodawana jest też cykoria i burak cukrowy oraz karmel, wanilia, echinacea, kozieradka, figa, czy melisa.
2. Mnóstwo korzyści zdrowotnych
Kawa zbożowa jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, magnezu, cynku, potasu, selenu, fosforu oraz witamin z grupy B. Dodatkowo znajdująca się w niej inulina działa jako naturalny probiotyk.
Regularne sięganie po zbożówkę pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i usprawnia działanie układu pokarmowego – zapobiega zaparciom, poprawia wydzielanie żółci oraz zmniejsza zgagę i refluks.
Picie kawy zbożowej przyczynia się też do poprawy funkcjonowania układu nerwowego, a zawarte w niej polifenole wspomagają neutralizację wolnych rodników, co przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia.
3. Kto nie powinien spożywać zbożówki?
Zbożówkę mogą pić osoby w każdym wieku, zarówno seniorzy, jak i dzieci. Spokojnie mogą po nią sięgać także kobiety w ciąży. Jest świetną alternatywą prawdziwej kawy, więc sprawdzi się w celu ograniczenia kofeiny.
Niektórym jednak kawa zbożowa może zaszkodzić. Ma niską kaloryczność, ale wysoki indeks glikemiczny, więc nie jest zalecana diebetykom. Jest to produkt naturalnie glutenowy, więc odradza się ją osobom z alergiami pokarmowymi i celiakią.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl