Żelatyna –naturalny lek na bóle stawów. Sprawdź, jak wpływa na włosy i paznokcie
Żelatyna to bezbarwne ciało stałe, które jest mieszaniną białek i peptydów. Pozyskuje się ją na drodze częściowej hydrolizy kolagenu znajdującego się w kościach i chrząstkach. W swoim składzie zawiera między innymi dwa aminokwasy, które wspomagają odbudowę tkanki łącznej (prolinę i hydroksyprolinę). Żelatynę najczęściej wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Stosuje się ją jako emulgator oraz środek żelujący. Znajduje również zastosowanie w farmacji oraz kosmetyce.
1. Żelatyna a zdrowie
Żelatyna to połączenie białek oraz peptydów, które są uzyskiwane poprzez hydrolizę kolagenu. Główne aminokwasy, które w niej znajdziemy, to glicyny i proliny niezbędne do utrzymania organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji.
Z wiekiem nasza skóra produkuje mniejszą ilość kolagenu, co za tym idzie cera traci jędrność i elastyczność. Dostarczanie tego składnika od wewnątrz jest skuteczniejsze niż to za pomocą kremów przeciwzmarszczkowych.
Zwolennicy picia żelatyny przekonują, że produkt ten pomaga w regulacji metabolizmu, normowaniu pracy gospodarki hormonalnej, sprzyja utracie zbędnych kilogramów i zapobiega rozwojowi osteoporozy i chorobom zwyrodnieniowym stawów.
Picie lub jedzenie codziennie produktów zawierających żelatynę zapobiega zaparciom i bólom brzucha. Co ciekawe, potrawy z dodatkiem żelatyny hamują uczucie głodu, co zapobiega nadmiernemu objadaniu się. Nie bez powodu produkty z żelatyną poleca się osobom na diecie odchudzającej.
Żelatyna wykazuje również działanie przeciwzapalne. Sprawia, że rany goją się znacznie szybciej. Warto wiedzieć, że w żelatynie znajdują się niewielkie ilości fluoru - składnika mineralnego, który istotnie wpływa na stan naszych zębów. Fluor zapobiega również próchnicy. Produkty zawierające żelatynę oznaczane są za pomocą symbolu E441.
Przeczytaj koniecznie
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Te choroby biorą się z powietrza. Zobacz, jak sobie z nimi radzić
- Gwiazda na placu budowy! Tego jeszcze nie było
- Zęby mówią więcej niż myślisz. Sprawdź, co możesz od nich „usłyszeć”
2. Żelatyna i jej wpływ na paznokcie i włosy
Żelatyna to środek, który skutecznie wzmacnia paznokcie i włosy. Płytkę paznokciową czyni twardą, a włosy grubsze. Przywraca im utracony blask i chroni przed nadmiernym wypadaniem. To jednak nie wszystko. Żelatyna skutecznie zwalcza również cellulit. Warto mieć jednak na uwadze, że gotowe produkty zawierające w swoim składzie żelatynę, mogą mieć kilka, a nawet kilkanaście dodatkowych, niepotrzebnych, a nawet niewskazanych składników, np. syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki, konserwanty czy po popularny cukier. Potrawy z dodatkiem żelatyny warto przygotowywać samodzielnie!
3. Żelatyna na bóle stawów
Bóle stawów są bardzo dotkliwe, a ponadto utrudniają codzienne funkcjonowanie. W aptece można kupić wiele preparatów łagodzących tego rodzaju dolegliwości. Zwolennicy naturalnych terapii przekonują z kolei, że zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po żelatynę.
Entuzjaści picia żelatyny podpowiadają, że efekty lecznicze przynosi napój przygotowany następująco:
- 4 łyżeczki żelatyny zlać należy 1\4 szklanki zimnej wody i zostawić na noc.
Rano żelatyna powinna napęcznieć i w takiej postaci jest gotowa do spożycia. Powinno się ją spożywać na czczo, 15-20 minut przed śniadaniem. By nieco poprawić smak specyfiku, można dodać do niej miód lub jogurt.
Kuracja powinna trwać co najmniej miesiąc, by przyniosła oczekiwane rezultaty. Wskazana jest u osób, które zmagają się z bólem stawów, pleców oraz kręgosłupa.
Po żelatynę często sięgają również sportowcy i kulturyści.
Wiele osób przekonuję, że kuracja żelatynowa przynosi efekty, choć na te trzeba poczekać co najmniej tydzień. Jeśli jednak ból stawów nie będzie ustępował, konieczna jest wizyta u lekarza. Ze specjalistą warto też skonsultować samo picie żelatyny.