Trwa ładowanie...

Naturalne antydepresanty. Zioła, które poprawiają nastrój

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
25.08.2023 17:33
Naturalne antydepresanty. Zioła, które poprawiają nastrój
Naturalne antydepresanty. Zioła, które poprawiają nastrój (Zdjęcie ziołowej herbaty autorstwa Maddox74 / CC0 1.0)

Nadmiar obowiązków u wielu osób skutkuje spadkiem energii, złym samopoczuciem i niechęcią do świata. Jak poprawić sobie nastrój w naturalny i zdrowy sposób? Rozwiązaniem są ziołowe napary! Do tej pory używaliście ziół tylko do gotowania? Spróbujcie herbatek, które dodadzą energii i poprawią humor.

spis treści

1. Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa wydaje się pospolitą rośliną, ma jednak długą tradycję zastosowań zdrowotnych. Od wieków używana jest w ziołolecznictwie. Z powodzeniem stosuje się ją w leczeniu schorzeń układu moczowego czy pokarmowego. W jaki sposób pomaga odzyskać energię? Zawiera dużo żelaza, którego niedobory powodują uczucie zmęczenia i brak energii.

Picie pokrzywy
Picie pokrzywy (iStock)
Zobacz film: "Benedyktynka - lecznicza nalewka"

Regularne picie naparu z pokrzywy dodaje sił, wzmacnia odporność na infekcje i pobudza siły twórcze. Jak przyrządzić napar? Zioła zalewamy wrzątkiem, przykrywamy odczekujemy 5-10 minut. Wywar można pić przez cały dzień, na ciepło i na zimno. Latem zamiast herbatki z suszonej pokrzywy warto pić sok ze świeżych listków rośliny.

2. Wąkrotka azjatycka

Wąkrotka azjatycka (znana też pod nazwą gotu kola) to zioło, które trzeba znać. Pobudza układ nerwowy, usuwa objawy zmęczenia, poprawia pamięć i odpręża. Nie zawiera kofeiny, ale sprawia, że czujemy się pobudzeni. Lekarze polecają wąkrotkę azjatycką zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy zestresowani i przepracowani.

Nastolatki, które burzliwie przechodzą okres dojrzewania, również mogą skorzystać z leczniczych właściwości tej rośliny. Jak stosować wąkrotkę azjatycką? W Polsce na razie nie jest popularnym ziołem, ale można ją kupić w postaci proszku, z którego należy przyrządzić napar. Wąkrotkę zażywamy najpóźniej w południe, ponieważ może powodować bezsenność.

3. Ostropest plamisty

Ostropest plamisty znany jest głównie ze swoich właściwości detoksykacyjnych, ponieważ oczyszcza wątrobę. Każdy hormon wytwarzany w organizmie musi być zmetabolizowany w wątrobie. Kiedy narząd ten jest przeciążony, hormony stresu nie są odpowiednio neutralizowane. Czujemy się wtedy zdenerwowani i zmęczeni.

Przyjmowanie suplementów zawierających to zioło może znacząco wpłynąć na poziom naszego zadowolenia z życia. W przeszłości ostropest plamisty był wykorzystywany jako naturalny antydepresant, dlatego my też możemy go zastosować w walce z sezonowym przesileniem i objawami depresji. Na rynku dostępne są ziarna ostropestu. Zmielone zalewamy wrzątkiem i pijemy jako herbatę. Możemy je też dodawać do sałatek i muesli.

Zioła na dobry humor
Zioła na dobry humor (iStock)

4. Dziurawiec zwyczajny

Cierpisz na migreny, masz problem z bezsennością lub lekką depresją? Rozwiązaniem może się okazać dziurawiec. To popularne zioło od dawna jest znane jako łagodny antydepresant. Picie naparu z dziurawca może pomóc pozbyć się apatii i uczucia zmęczenia. Dziurawiec zwyczajny jest składnikiem wielu ziołowych preparatów zapobiegających spadkom nastroju. W aptekach dostępny jest także w formie suszonej w torebkach do parzenia.

Walkę ze złym nastrojem możesz też wzmocnić stosując olejek z dziurawca. Działa on rozluźniająco i może być użyty do masażu okolic kręgosłupa, pleców i lędźwi. Najlepiej zastosuj połączenie obu składników – na początku wypij herbatę, a następnie poproś partnera o masaż. Relaks gwarantowany!

Przygnębienie, spadek formy i brak chęci do życia można pokonać w domowym zaciszu. Zioła na dobry humor są bezpieczne dla zdrowia, a działają równie skutecznie, co chemiczne medykamenty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze