Trwa ładowanie...

Nigdy nie trzymaj jedzenia w samochodzie. Sanepid ostrzega

Avatar placeholder
15.06.2021 20:43
Żywność w bagażniku może się szybko zepsuć
Żywność w bagażniku może się szybko zepsuć (123rf.com)

Lato w pełni. Prognozuje się, że fala nadchodzących upałów, może przynieść temperatury dochodzącego do 36 stopni. Aura zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu i wycieczek na miasto. Zabierając prowiant na drogę, pamiętajmy o zasadach bezpiecznego przechowywania produktów. Wysoka temperatura szybko może prowadzić do zepsucia żywności, a to z kolei może być przyczyną zatruć.

spis treści

1. Nie zostawiaj w samochodzie

Powszechnie zwraca się uwagę, żeby nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. W przypadku żywności apel o niepozostawianie w samochodzie nie jest oczywiście aż tak drastyczny. Warto jednak pamiętać, jak bardzo temperatura wzrasta wewnątrz auta. W środku może być panować nawet dwukrotnie wyższa temperatura niż na zewnątrz.

Sanepid uczula, żeby zachować szczególną ostrożność w przygotowaniu i przechowywaniu żywności latem.

Jak powiedziała w rozmowie z RMF MAXXX Agnieszka Trywiańska z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Inowrocławiu: "Na nagrzanym parkingu temperatura w bagażniku może dochodzić nawet do 50 stopni Celsjusza. Jedzenie pozostawione w takich warunkach na kilka godzin zepsuje się. Po przyjeździe do domu trzeba pamiętać, że w upalne dni temperatura w mieszkaniach jest na tyle wysoka, że pozostawienie na kuchennym blacie wędliny czy nabiału, może doprowadzić do ich zepsucia".

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Robiąc zakupy, nie wkładajmy ich do rozgrzanego bagażnika. Dotyczy to szczególnie produktów, które szybko się psują, jak mleko i jego przetwory, owoce i mięso. Dostępne są specjalne torby chłodnicze na zakupy, które zabezpieczą je przed zepsuciem.

Zobacz też: 37-latek z Wrocławia zmarł w swoim samochodzie. Jego organizm dosłownie się ugotował!

2. Przechowuj w lodówce

Po wypakowaniu zakupów w domu, należy je umieścić w lodówce. Pozostawione na wierzchu, szybko mogą stracić swoje walory, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Lodówka również ma różne strefy temperatur. Pamiętajmy, aby na drzwiach nie stawiać rzeczy, które szybko się psują (np. mleko). To tu jest najwyższa temperatura w lodówce. Nabiał powinniśmy przechowywać na półce średniej lub niskiej. Na drzwiach lepiej postawić napoje, ketchup, musztardę, majonez czy chrzan. Na samej górze warto wygospodarować miejsce na gotowe dania i mięso. Na samym dole, w szufladach, należy rozmieścić warzywa, owoce i świeże zioła. Soki, dżemy i inne przetwory po otwarciu również powinny zostać umieszczone w lodówce.

Zobacz też: Przechowywanie żywności w lodówce

Produkty przechowywane poza lodówką, jak kasze, makarony albo mąka, powinny mieć szczelne opakowania. Nie ulegają one wprawdzie szybkiej degradacji z powodu wyższych temperatur, ale są narażone na owady, które latem lęgną się szczególnie chętnie.

3. Prowiant na drogę

Podczas wypadów nad jezioro, do lasu, czy na działkę, koniecznie trzeba zapakować żywność w odpowiedni sposób. Przenośna lodówka z wkładami chłodniczymi, będzie idealnym pomysłem. Korzystać można także z toreb chłodniczych. Jedzenie, które szybko się psuje, należy jeść w pierwszej kolejności, zostawiając na później chipsy, paluszki i inne przekąski. Lepiej transportować żywność wewnątrz auta w części dla pasażerów, ponieważ dzięki klimatyzacji wnętrze będzie chłodniejsze, niż rozgrzany bagażnik. Przy panujących obecnie wysokich temperaturach, staje się on istnym piekarnikiem.

4. Myj ręce przed jedzeniem

Oczywiście, stale aktualne są podstawowe zalecenia sanitarne, dotyczące kontaktu z żywnością, czyli mycie rąk przed jedzeniem i w trakcie przygotowań, mycie rąk po korzystaniu z toalety, sprzątanie kuchni, mycie naczyń, ochrona kuchni i żywności przed insektami. Ogranicza to możliwości przeniesienia szkodliwych drobnoustrojów do jedzenia.

Przechowując żywność w optymalny sposób, zapobiegniemy zatruciom. Jeśli wybieramy wypoczynek poza domem, angażując się w odpowiednie pakowanie i przechowywanie prowiantu, gwarantujemy sobie i rodzinie udany, zdrowy i bezpieczny relaks.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze