Zwiększone zapotrzebowanie na magnez
Ze względu na szybsze tempo życia i stres mu towarzyszący, w dzisiejszych czasach człowiek potrzebuje znacznie więcej magnezu niż w przeszłości. Aby nie doprowadzić do niedoborów tego pierwiastka, warto dostarczać go organizmowi w diecie i suplementach.
1. Właściwości magnezu
Magnez odpowiada za wiele funkcji naszego organizmu: wpływa na pracę układu nerwowego i mózgu, bierze udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek, wpływa na układ krążenia. Pierwiastek ten odpowiada za dostawę energii do poszczególnych komórek oraz zmniejsza ich pobudliwość, a tym samym uspokaja organizm. Wpływając na mózg poprawia pamięć i myślenie. Co więcej magnez wraz z witaminą D i wapniem bierze udział w budowie tkanki kostnej oraz zapobiega osteoporozie. Jego inne właściwości to między innymi regulacja układu trawiennego, oddechowego i tarczycy, a także łagodzenie dolegliwości menstruacyjnych.
2. Niedobór magnezu
Zbyt niski poziom magnezu w organizmie objawia się drżeniem mięśni, powiek i ust, rozdrażnieniem i brakiem energii. Niedobór magnezu może prowadzić do obkurczania się ścian naczyń krwionośnych, a przez to do wzrostu ciśnienia krwi. Może również powodować wypadanie włosów, łamliwość paznokci, próchnicę zębów i biegunkę. Najpoważniejszym skutkiem braku magnezu jest zaś rozwój nowotworów i zawał serca.
3. Źródła magnezu
Zalecana dzienna dawka magnezu wynosi 370 mg dla mężczyzn, 300 mg dla kobiet oraz 350 dla ciężarnych. Pierwiastek ten dostarczamy przede wszystkim w spożywanych posiłkach. Bogatym źródłem magnezu są między innymi produkty zbożowe, owoce morza, kakao, czekolada, biała fasola, kasza gryczana, płatki owsiane, groch, ciecierzyca, szpinak, orzechy laskowe, makrela oraz dorsz. Braki magnezu należy uzupełniać suplementami diety. Jest to szczególnie wskazane, jeśli żyjemy w dużym stresie. Wynika to z faktu, iż pod wpływem stresu, aktywności fizycznej i intelektualnej organizm zużywa więcej magnezu.