3 z 7Mielone przyprawy i tanie herbaty
Jeśli chodzi o przyprawy, to tutaj producenci mają spore pole do popisu. Mielenie pozwala na przemycenie do przyprawy tańszych wypełniaczy. Autor książki ''Real foof, fake food'' Larry Olmsted postanowił zobaczyć, czy mielone przyprawy mają czysty skład.
Jego eksperyment pokazał, że np. do szafranu dodaje się suszone kwiaty krokosza barwierskiego, barwioną cebulę i kurkumę. Pieprz czarny może zawierać nasiona gryki i innych roślin. Mielona papryka z kolei może mieć w składzie jeszcze kurkumę i biały pieprz.
Jeśli możesz kupuj przyprawy, które nie są zmielone. Unikaj też produktów typu ''przyprawa do kurczaka'' i tym podobnych. Zwykle w składzie mają na pierwszym miejscu sól i cukier, a na dalszych wzmacniacze smaku.
Podobnie jest z tanimi herbatami w torebkach. Kupując opakowanie składające się ze 100 torebek w cenie 5 zł, nie możemy się spodziewać, że będzie to produkt wysokiej jakości. Z badań opublikowanych w ''Food Research International'' wynika, że pijąc tanią herbatę narażamy się na ekspozycję na fluor. Nadmiar tego składnika w diecie może być szkodliwy dla zdrowia.
Lepiej zainwestować w lepszą jakościowo herbatę.
Na następnym slajdzie obejrzysz WIDEO
Zobacz też: Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko raka