To najdroższe pomidory na świecie. Cena zwala z nóg
Polskie pomidory uchodzą za najsmaczniejsze i potwierdza to każdy, kto choć raz spróbował pomidora malinowego. Jednak Japończykom udało się stworzyć pewien wyjątkowy gatunek przedstawiciela psiankowatych, który nie tylko ma wyjątkowy smak, ale i zawiera więcej witamin, minerałów oraz związków aktywnych niż jakiekolwiek inny gatunek.
1. Egzotyczny pomidor. Najzdrowszy ze wszystkich
Stworzony w 1996 r. w Japonii pomidor nie jest zwykłym pomidorem. Amela w japońskim dialekcie używanym w mieście Shizuoka oznacza "słodki", ale w rzeczywistości owoc zaliczany do roślin psiankowatych ma w sobie łączyć także smak słony, kwaśny, a nawet gorzki.
Twórcy zapewniają, że Amela zawiera także zwany piątym smakiem, smak umami. W 2021 r. ten niezwykły pomidor zyskał wyróżnienie w Superior Taste Award International Taste Institute.
Twórcy pomidorów Amela, opierając się na badaniach przeprowadzonych przez Japan Food Research Laboratories, przekonują, że gatunek ten w porównaniu z innymi pomidorami zawiera niemal dwukrotnie więcej potasu i niemal dwa razy więcej witaminy C. Potas wraz z chlorem i sodem należy do najważniejszych pierwiastków w organizmie. Jego niedobór zwiększa ryzyko arytmii serca, zbyt wysokiego ciśnienia krwi oraz zaburzeń układu nerwowego.
Pomidory Amela mają też więcej witaminy A, beta-karotenu i aż czterokrotnie więcej kwasu gamma-aminomasłowego. To aminokwas, który pełni funkcję neuroprzekaźnika hamującego w ośrodkowym układzie nerwowym. GABA wspiera sen, koncentrację oraz zwiększa odporność na stres.
Na chwilę obecną Amela nie są dostępne w Polsce, ale pojawiły się już w Europie, np. w Szwajcarii. W popularnej sieci dyskontów Coop, za 100 gramów tych smacznych pomidorów trzeba zapłacić 3,20 franków szwajcarskich, co w przeliczeniu na polską walutę daje ok. 141,66 zł.
2. Jedz regularnie. Najlepszy prezent dla serca i mózgu
Pomidory są niskokaloryczne, ale za to świetnie nawadniają i dostarczają do organizmu cennych witamin i minerałów. Niezależnie od gatunku są też źródłem likopenu, który odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób serca, miażdżycy, ale także zawału serca czy udaru, bo zapobiega agregacji płytek krwi.
Choć najlepiej po pomidory sięgać w sezonie, to warto pamiętać, że w pomidorach przetworzonych ilość likopenu jest znacznie wyższa niż w pomidorach świeżych. Choćby z tego powodu nie warto sobie ich odmawiać.
Regularne spożywanie pomidorów:
- wspiera pracę układu krążenia,
- zmniejsza ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego,
- usprawnia pracę przewodu pokarmowego,
- zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2,
- wspomaga pracę układu nerwowego,
- wspomaga regenerację mięśni po wysiłku fizycznym,
- nawadnia,
- zmniejsza ryzyko demencji,
- wspiera proces odchudzania.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl