Trwa ładowanie...

3 produkty, które osłabiają serce. Kardiolog radzi unikać

 Patrycja Pupiec
30.01.2024 13:00
Masz ten objaw? Kardiolog wskazuje trzy produkty, które go nasilą
Masz ten objaw? Kardiolog wskazuje trzy produkty, które go nasilą (Getty Images / X)

Kołatanie serca może wystąpić u zdrowej osoby, ale może być także objawem poważniejszych dolegliwości. Kardiolog wyjaśnia, że jadłospis jest kluczowy dla rytmu serca. Podaje także przykłady pokarmów, których należy unikać, gdy pojawia się ten symptom.

spis treści

1. Zwiastuje migotanie przedsionków

Według kardiologa Elizabeth Klodas, która pracuje w Mayo Clinic, kołatanie serca wcale nie jest tak rzadkim problemem zdrowotnym, jak mogłoby się wydawać. Eksperci wskazują, że nawet 16 proc. pacjentów udaje się do lekarza właśnie, gdy pojawi się u nich ten objaw.

Lekarka wskazuje, że kołatanie serca może wywołać stres, lęk, zmiany hormonalne, ale i dieta. Choć zwykle jest nieszkodliwe, u niektórych pacjentów, może sygnalizować poważne schorzenie, takie jak zapalenie osierdzia czy migotanie przedsionków. Wówczas wzrasta także ryzyko innych chorób układu sercowo-naczyniowego jak zawał serca lub udar mózgu.

2. Produkty, które mogą nasilać kołatanie serca

Kardiolog podkreśla, że alkohol może być wyzwalaczem problemów z sercem, bo jest środkiem pobudzającym. Po wypiciu alkoholu wzrasta ciśnienie krwi, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kołatania serca. Co więcej, alkohol ma także działanie moczopędne, a to może prowadzić do odwodnienia, które również zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu serca.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Drugą substancją na liście lekarki, której należy unikać, jest kofeina. Stymulant również wykazuje działanie pobudzające. Ekspertka przypomina, że produkty w nią bogate, jak napoje gazowane zawierają niewiele dobrych dla organizmów składników, o ile je posiadają.

Trzecim produktem, który warto wykluczyć z jadłospisu, jest żywność przetworzona, jak słodycze, chipsy czy masowo produkowane wypieki. Ekspertka wskazuje, że zawierają wiele niezdrowych dodatków - cukier, tłuszcze i sól. Każdy z tych składników źle wpływa na zdrowie serca i może zaostrzyć niepokojące objawy.

Tego typu produkty mogą podwyższać poziom cholesterolu, utrudniać kontrolę ciśnienia, powodować gwałtowny wzrost lub spadek poziomu glukozy we krwi, a to czynniki, które może zwiększać ryzyko kołatania serca.

"Spożywanie bardzo pikantnych potraw może powodować różne reakcje fizjologiczne, które prowadzą do przyspieszenia akcji serca" - wyjaśnia dr Klodas w rozmowie z "The Healthy".

Kardiolog podkreśla, że wzrost częstości akcji serca może zwiększyć ryzyko pojawienia się kołatania serca. Dodaje także, że nie zaleca wyrzucania z diety wszystkich przypraw, a jedynie ograniczyć te najbardziej pikantne, bo są pełne przeciwutleniaczy.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze