Kardiolog ostrzega. Są katorgą dla serca, lepiej omijać z daleka
Choroby sercowo-naczyniowe są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia Polaków, które od lat prowadzą do wielu zgonów. Lekarze z niepokojem zauważają, że wielu z nim można zapobiegać, gdyby nie szkodliwy styl życia, w tym niewłaściwe nawyki żywieniowe. Kardiolog podaje pięć najbardziej szkodliwych produktów, część z nich może zaskoczyć
1. Dieta szkodliwa dla serca
Niewłaściwe nawyki żywieniowe, takie jak nadmierne spożywanie wysoko przetworzonej żywności, są jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Mimo że lekarze od lat apelują o zmiany, wielu pacjentów nie traktuje tych rad poważnie.
Czy są produkty, których powinniśmy unikać, aby chronić nasze serce? Specjaliści z dziedziny kardiologii ostrzegają przed spożywaniem przetworzonej żywności, bogatej w sól, tłuszcze nasycone i proste węglowodany. Powinniśmy więc unikać fast-foodów, słodyczy, gotowych dań, wędlin i słodzonych napojów.
Jednocześnie, nie dajmy się zwieść reklamom promującym produkty dietetyczne. Choć mogą wydawać się zdrowe, w rzeczywistości mogą powodować wiele szkód. Właśnie dlatego znalazły się na liście najgorszych produktów dla serca, stworzonej przez dr Elizabeth Klodas, kardiolog z Mayo Clinic i Johns Hopkins University.
2. Tych produktów unika kardiolog
Dr Klodas na początku swojej listy umieściła napoje dietetyczne. Lekarka podkreśla, że zawierają one sztuczne słodziki, które nie są bezpieczną alternatywą dla cukru i mogą szkodzić tak samo. Zamiast nich, warto sięgać po czarną lub zieloną herbatę, które mają działanie przeciwzapalne.
Kolejnym produktem, który może zaskoczyć, jest odtłuszczone mleko. Zdaniem dr Klodas, znacznie lepszym wyborem będzie mleko sojowe, lniane lub konopne. Lekarka przypomina, że jeżeli zdecydujemy się na całkowite wyeliminowanie mleka krowiego z diety, powinniśmy spożywać produkty bogate w wapń, takie jak brokuły, fasola czy jarmuż.
Dr Klodas radzi również unikać batonów muesli. Choć mogą wydawać się zdrową alternatywą dla tradycyjnych słodyczy, zawierają dużo cukru, a także sztuczne słodziki czy olej palmowy. Zdrową alternatywą mogą być natomiast orzechy, oraz świeże i suszone owoce, które można np. dodać do owsianki.
Na końcu listy dr Klodas umieściła biały chleb i twardą margarynę. Chleb jest jednym z największych źródeł sodu, a twarda margaryna zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które podnoszą poziom cholesterolu. Lepszym wyborem będą smarowidła na bazie oleju lnianego czy oliwy z oliwek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl