Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik

Zaskakujące przyczyny głodu, których nie jesteś świadomy

 Aleksandra Miłosz
30.12.2018 19:03
Zaskakujące przyczyny głodu, których nie jesteś świadomy
Zaskakujące przyczyny głodu, których nie jesteś świadomy (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

U kobiet "wilczy apetyt" pojawia się zazwyczaj w trakcie ciąży lub PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), u mężczyzn przychodzi zazwyczaj po intensywnym treningu fizycznym.

Jeśli jednak zjawia nieoczekiwanie, w najmniej odpowiednim momencie, to może być skutkiem rozwoju choroby w naszym organizmie. Warto poznać przyczynę swojego problemu z apetytem, gdyż kompulsywne jedzenie jest groźne dla zdrowia i może powodować zaburzenia psychiczne.

1. Jesteś odwodniony

Głód to sygnał, który daje organizm, gdy zaczyna mu brakować kalorii, soli mineralnych i składników odżywczych. Czasem jednak burczenie w brzuchu jest oznaką odwodnienia i zapotrzebowania organizmu na uzupełnienie płynów.

Takie odgłosy z żołądka to wynik zamieszania, które ma miejsce w podwzgórzu, czyli części mózgu odpowiedzialnej zarówno za apetyt, jak i pragnienie. Tym sposobem zamiast po butelkę wody sięgasz mylnie po paczkę słonych przekąsek.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Aby zapobiec podjadaniu związanemu z odwodnieniem organizmu, warto pić więcej wody naturalnej w ciągu dnia.

Odwodnienie może czasem dawać organizmowi mylne sygnały. Zamiast pragnienia odczuwamy wtedy apetyt
Odwodnienie może czasem dawać organizmowi mylne sygnały. Zamiast pragnienia odczuwamy wtedy apetyt

2. Za krótko śpisz

Kiedy budzisz się w nocy i nie możesz usnąć, to w twoim organizmie zaczynają działać dwa hormony. Zbyt mała ilość snu sprawia, że w ciele rośnie stężenie greliny, czyli tego odpowiadającego za pobudzanie apetytu, a zmniejsza się poziom leptyny, która zapewnia uczucie sytości.

Nie masz jednak ochoty na konkretny posiłek, a na słodkie przekąski. Po nieprzespanej nocy jesteś zmęczony, nie możesz się skupić i normalnie funkcjonować.

Zdesperowany organizm potrzebujący zastrzyku energii wysyła sygnał, który powoduje pobudzenie apetytu na węglowodany. Aby uniknąć potrzeby podjadania słodkich batonów i cukierków poświęćmy na sen 7 godzin dziennie.

3. Jesteś zestresowany

Kto z nas nie miał ochoty po wyczerpującym dniu pracy na zjedzenie wysokokalorycznego burgera i popicie go zimnym, słodkim napojem? Głód w nerwowych sytuacjach wynika z produkcji hormonów stresu, czyli adrenaliny i kortyzolu.

Podwyższony poziom tych substancji oszukuje mózg, że organizm jest atakowany i potrzebuje dodatkowych pokładów energii, a w związku z tym nasz apetyt zaczyna szaleć.

Stres zmniejsza też poziom serotoniny i dlatego czujesz, że jesteś głodny chociaż w rzeczywistości tak nie jest. Jeśli masz stresującą pracę, to zapewne nie unikniesz trudnych sytuacji. Spróbuj jednak nauczyć się sposobów na radzenie sobie z napięciem i jego skutkami np. technik medytacyjnych.

To hormony stresu odpowiadają za znane „zajadanie problemów”. Aby tego uniknąć, lepiej odnaleźć inne metody relaksacji
To hormony stresu odpowiadają za znane „zajadanie problemów”. Aby tego uniknąć, lepiej odnaleźć inne metody relaksacji

4. Nadużywasz alkoholu

Zadaniem popularnego aperitifu składającego się z lampki wina lub jednego drinka jest pobudzanie apetytu przed obiadem lub kolacją. Co jednak jeśli wypijemy kilka takich drinków lub opróżnimy kilka butelek piwa?

Odczujemy wtedy głód, nawet jeśli w rzeczywistości nasz żołądek jest pełny. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Appetite” potwierdziło, że osoby, które często nadużywały alkoholu miały skłonności do sięgania po bardziej kaloryczne przekąski.

5. Odżywiasz się niezdrowo

Myślisz, że dzięki pominięciu śniadania oszukasz swój organizm i schudniesz? Nic bardziej mylnego. Gdy rezygnujesz ze zjedzenia posiłku twój żołądek jest pusty przez długi czas, a to powoduje produkowanie hormonu głodu, czyli greliny.

Kiedy w końcu dopada cię wilczy apetyt, którego nie potrafisz opanować, nie umiesz przestać jeść i zaczynasz się objadać. Nie warto więc omijać żadnych posiłków, ale za to starać się, żeby pomiędzy kolejnymi nie upływało więcej niż 4–5 godzin.

6. Przyjmujesz leki

Niektóre z przyjmowanych regularnie leków mogą powodować ogromny głód i chęć zjedzenia wszystkiego, co mamy w domu.

Do grupy tych preparatów zaliczamy leki przeciwdepresyjne oraz te stosowane w astmie, alergii i niektórych nowotworach. Jeśli rzeczywiście po przyjęciu leku twój głód jest nie do opanowania, to warto porozmawiać ze specjalistą o ewentualnej zmianie.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze