Poznaj 7 dziwnych zastosowań pieprzu
Być może wydaje ci się, że pieprz może być stosowany jedynie w kuchni. Większość z nas nie wyobraża sobie przecież życia bez tej przyprawy. Okazuje się jednak, że ma on wiele zastosowań i niekoniecznie są one związane z gotowaniem.
1. Środek na odetkanie nosa i zatok
Zatkany nos i zatoki mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Czasem nawet preparaty z apteki nie są w stanie nam pomóc. W takiej sytuacji warto spróbować naturalnych sposobów – wykorzystajmy przy tym drażniące działanie pieprzu. Ta czarna przyprawa pomaga oczyścić drogi oddechowe. Jest idealna do tego, by odetkać zatkany nos. Pieprz podrażnia błonę, która produkuje wodnisty śluz. W ten sposób wspiera oczyszczanie nosa i zatok.
Aby przyspieszyć udrożnienie górnych dróg oddechowych, pomieszaj 5 kropli oleju z czarnego pieprzu oraz odrobinę olejku eukaliptusowego. Tak przygotowaną „miksturę” wlej do gotującej się wody. Następnie przez jakiś czas wąchaj gorącą mieszankę. Z pewnością przyniesie to natychmiastową ulgę.
2. Środek chroniący kolor
To nie żart. Pieprz możemy dodać do prania. Pozwala zachować intensywny kolor ubrań, zapobiegając ich blaknięciu. Jeśli chcesz, aby po praniu twoje stroje wyglądały wciąż jak nowe, posyp je w bębnie łyżeczką czarnego pieprzu jeszcze przed uruchomieniem pralki.
3. Wsparcie procesu trawienia
Jeśli mamy problemy z trawieniem i przez to staramy się ostrożnie selekcjonować produkty do jedzenia, to bez obaw możemy spożywać lekkie potrawy z pieprzem. Ta przyprawa wpływa korzystnie na funkcjonowanie żołądka i jelit. Stymuluje wydzielanie kwasów żołądkowych odpowiedzialnych za trawienie. Osoby cierpiące na sporadycznie występujące problemy z trawieniem mogą zapomnieć o mdłych potrawach. Dodanie pieprzu nie tylko wzbogaci smak dań, ale również pobudzi układ pokarmowy do sprawniejszego trawienia.
4. Pomoc przy zadrapaniach
Niektóre osoby wykorzystują czarny pieprz w celu zatamowania krwawienia i przyspieszenia gojenia się niewielkich ran. Dlaczego? Ze względu na właściwości antybakteryjne pieprzu i przyspieszenie krzepnięcia krwi. W niektórych przekazach na temat II wojny światowej możemy znaleźć informację, że żołnierze walczący na froncie wykorzystywali pieprz w taki właśnie sposób. Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem na zatamowanie krwawienia jest przyłożenie do rany sterylnego opatrunku. A jeśli krwawienie nie ustaje, to powinniśmy się zgłosić do punktu medycznego, bo być może konieczne będzie zszycie rany.
5. Środek upiększający
Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pieprz można wykorzystać do oczyszczania twarzy. Ta czarna przyprawa ma właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne. Ponadto poprawia krążenie, co pomaga otworzyć pory, a następnie głęboko je oczyścić. Kosmetyki z pieprzem to bardzo dobry sposób na oczyszczenie cery. Warto wykorzystać tę przyprawę również jako składnik własnoręcznie przygotowanego peelingu do twarzy.
6. Recepta na bolące mięśnie
Każdemu z nas z pewnością są znane rozgrzewające właściwości pieprzu. Dlatego, jeśli po treningu jesteśmy mocno zmęczeni, a mięśnie dają się mocno we znaki, posmarujmy wybrane miejsca mieszanką 2 łyżeczek oleju pieprzowego i 4 łyżeczek rozmarynowego. Dzięki temu mięśnie się rozluźnią, a my szybciej wrócimy do dobrej formy.
7. Środek hamujący głód nikotynowy
Według badań opublikowanych na łamach czasopisma „Journal of Alternative and Complementary Medicine” zapach oleju z czarnego pieprzu hamuje głód nikotynowy. Osoby, które go wąchały odczuwały mniejszą chęć sięgnięcia po papierosa. Badacze sugerują, by palacze, gdy poczują głód nikotynowy, powąchali wacik nasączony kilkoma kroplami oleju z pieprzu.