3 z 7Prebiotyki i błonnik pokarmowy
Prebiotyki stanowią wsparcie nie tylko dla jelit, ale i dla całego organizmu — to naturalne substancje, które mają zdolność stymulacji rozwoju organizmów probiotycznych. W preparatach dostępnych w aptece znajdziemy laktulozę i inulinę, która gwarantuje odpowiednie środowisko życia dla dobrych bakterii.
Źródłem prebiotyków są również produkty spożywcze. Występują w takich warzywach jak por, cebula, czosnek, szparagi. Oprócz tego, że prebiotyki regulują pracę jelit, wspierają pracę układu odpornościowego, obniżają poziom złego cholesterolu, zwalczają chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Wyróżnia się błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny (przyspieszają detoks organizmu). Pierwszy z nich oddziałuje jedynie na jelito cienkie, drugi — oczyszcza z produktów przemiany materii i toksycznych substancji jelito grube. Ten składnik usprawnia pracę układu pokarmowego i poprawia regularność wypróżnień.
Najlepiej dostarczać go wraz z pożywieniem, ale można też przyjmować w postaci suplementów. W błonnik pokarmowy są bogate m.in. produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce zawierające wodę (jest ona potrzebna, aby układ trawienny funkcjonował prawidłowo).
Zobacz także: Zbija zły cholesterol już po kilku tygodniach. Wybierz to z ciemną skórką