Trwa ładowanie...

Polacy uwielbiają, ale to "toksyna w każdej ilości". W godzinę może doprowadzić do udaru

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
07.12.2022 16:49
Szacuje się, że w Polsce co 6,5 minuty ktoś dozaje udaru mózgu
Szacuje się, że w Polsce co 6,5 minuty ktoś dozaje udaru mózgu (Getty Images)

Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Harvard Medical School w Bostonie ostrzegają, że bezpośrednio po spożyciu alkoholu wyraźnie wzrasta ryzyko udaru mózgu. Z ich analizy wynika, że groźne jest nawet okazjonalne spożycie napojów z procentami i to niezależnie od rodzaju trunku. Newralgiczna jest pierwsza godzina od wypicia.

spis treści

1. Po wypiciu mózg jest bardziej narażony na udar

Polacy uwielbiają alkohol, o czym świadczą niestety dane GUS, które ujawniają, że statystyczny Polak wypija 13,3 litra trunków rocznie. Najczęściej pijemy piwo (56 proc.) i wódkę (36 proc.), rzadziej wino (8 proc. badanych). Różni się to jednak w zależności od miast, bo np. w Warszawie 25 proc. całej konsumpcji stanowią wina. Jak przekonują po raz kolejny analizy - warto jak najszybciej ograniczyć jego spożycie.

Amerykanie postanowili sprawdzić, czy spożycie alkoholu zwiększa ryzyko udaru. Podczas badania przeanalizowali historię 390 osób, które przeżyły udar i szczegółowo przeanalizowali ich zachowania w okresie poprzedzającym zdarzenie. Na podstawie wywiadów ustalono, że 14 osób piło alkohol w ciągu godziny przed udarem, a 104 - w ciągu doby. 248 badanych deklarowało, że spożywało mocne trunki w ciągu roku przed udarem.

Po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, autorzy pracy stwierdzili, że ryzyko wystąpienia udaru mózgu rośnie dwukrotnie w pierwszej godzinie od wypicia. Okazuje się też, że nie tylko upijanie się, ale nawet umiarkowane spożycie alkoholu może prowadzić do groźnych powikłań.

Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"
Udary są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków
Udary są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków (Getty Imagaes)

Podobne wnioski płyną z ostatnich badań opublikowanych na łamach "Neurology". Badacze z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego wykazali, że najbardziej narażeni na tego typu powikłania są młodzi dorośli. Naukowcy zestawili wyniki kontrolnych badań pacjentów wykonywanych na przestrzeni czterech lat z informacjami dotyczącymi tego, jak często i jak dużo spożywają alkoholu, a przez kolejne szęść lat analizowali losy uczestników. Na tej podstawie tej stwierdzono, że osoby pijące średnio lub intensywnie przez co najmniej dwa lata miały o 20 proc. większe ryzyko udaru. Za średnie lub intensywne spożycie alkoholu uznano wypijanie co najmniej 105 gramów alkoholu tygodniowo.

Alkohol powoduje przejściowe przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia krwi. Im częściej narażamy organizm na tego typu czynniki, tym większe ryzyko powikłań.

- Uważam, że alkohol jest toksyną w każdej ilości. Badania to potwierdzają. Mówienie "na zdrowie" podczas toastu alkoholem jest dla mnie zupełnie bez sensu, bo alkohol jest potencjalną trucizną i bardzo szkodzi - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie kardiochirurg dr Krzysztof Wróbel.

2. Objawy udaru. Zasada FAST

W przebiegu udaru dochodzi do niedotlenienia mózgu i uszkodzenia jego funkcji na skutek zaburzonego dopływu krwi do tego narządu. Kluczowa jest w tej sytuacji błyskawiczna reakcja – im wcześniej chory trafi do szpitala, tym większe szanse nie tylko na na jego uratowanie, ale i na ograniczenie powikłań neurologicznych.

Jakie główne objawy daje udar wyjaśnia w mediach społecznościowych anestezjolog prof. Wojciech Szczeklik.

"Udar mózgu - tu czas dotarcia do szpitala jest kluczowy. Szybka reakcja i leczenie poprawiają rokowanie i minimalizują przetrwałe ubytki neurologiczne".

Kluczem jest zapamiętanie akronimu FAST - wyjaśnia ekspert.

  • F (face) - poproś o uśmiechnięcie się - szukaj asymetrii twarzy,
  • A (arms) - jednoczesne uściśnięcie obu dłoni - sukaj osłabienia siły w jednej z nich,
  • S (speech) - zwróć uwagę, czy mowa jest niewyraźna,
  • T (time) - czas, jeżeli zauważysz któryś z tych objawów dzwoń pod 112 lub 999 .

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze