2 z 6Trujące mięso z żółwia. Nie żyje 9 osób
Do tragedii doszło na wyspie Pemba w archipelagu Zanzibar. Zmarło tam dziewięć osób, w tym ośmioro dzieci, aż 78 osób wymagało hospitalizacji. Associated Press donosi, że źródłem problemu było mięso żółwia morskiego, uznawanego na Zanzibarze za wyjątkowy przysmak.
Potrawa spowodowała chelonitoksyzm, rzadki rodzaj zatrucia pokarmowego. Podobna sprawa miała miejsce pod koniec 2021 r. w Tanzanii, gdzie siedem osób zmarło, a 41 trafiło do szpitala po spożyciu żółwiego mięsa. W tym samym roku podobne incydenty odnotowano na Madagaskarze, gdzie zmarło 19 osób, w tym dziewięcioro dzieci.
Chelonitoksyzm daje początkowo objawy typowe dla zatrucia pokarmowego, takie jak bóle brzucha, biegunkę czy wymioty. Toksyny obecne w mięsie żółwia w dalszej kolejności uszkadzają nerki, wątrobę i układ nerwowy. Na zatrucie nie ma lekarstwa.
Zdaniem badaczy toksyczność żółwiego mięsa może mieć związek ze specyficzną dietą zwierzęcia. Eksperci sądzą, że niektóre gatunki glonów, którymi żywią się żółwie, mogą być trujące.