Trwa ładowanie...

Aperitif - rodzaje, kalorie i wartości odżywcze

Aperitif to grupa alkoholi podawanych tuż po rozpoczęciu przyjęcia w celu rozluźnienia atmosfery, przywitania gości oraz pobudzenia apetytu. Należą do nich wina wytrawne, a także gorzkie lub anyżkowe alkohole. Ile kalorii i wartości odżywczych ma aperitif?

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

spis treści

1. Co to jest aperitif?

Aperitif to napój alkoholowy serwowany tuż przed posiłkiem w celu pobudzenia apetytu. Nie istnieje jeden rodzaj alkoholu, który byłby nazywany w ten sposób.

W każdym kraju aperitif może być zupełnie inny, w zależności od preferencji czy charakteru spotkania. Najczęściej we Włoszech podaje się wermut, w Hiszpanii Fino, we Francji Pastis, a w Polsce nalewkę bądź wódkę.

Nazwa aperitif wywodzi się z łacińskiego „aperire”, oznaczającego otwarcie. Celem napoju jest zatem rozpoczęcie przyjęcia, a także przywitanie gości, rozluźnienie atmosfery i pobudzenie apetytu.

2. Rodzaje aperitif i ich kaloryczność

2.1. Aperitif gorzki

Do grupy należą drinki na bazie gorzkich alkoholi, takich jak Campari, Aperol czy Martini. Są one podawane z tonikiem lub wodą gazowaną.

Kompozycje tego typu świetnie smakują z dodatkiem soku owocowego, ale koktajle z takim składem nigdy nie są serwowane tuż przed jedzeniem, ze względu na wywoływanie uczucia sytości. Szczególnie niewłaściwe jest wykorzystanie soku z grejpfruta, który szybko niweluje uczucie głodu.

Aperitif gorzki - kalorie i wartości odżywcze:

 • Campari w 100 gramach zawiera 180 kalorii, 0 g białka, 0 g tłuszczów oraz 10 g węglowodanów,
 • Aperol Spritz złożony z 75 ml wina, 50 ml aperolu i 25 ml wody gazowanej dostarcza ok. 105 kcal, 0 g białka, 1 g tłuszczów oraz 10 g węglowodanów,
 • Martini w 100 g w zależności od rodzaju zawiera ok. 150-200 kalorii oraz 0 g białka, 0 g tłuszczów, 10 g węglowodanów.

2.2. Aperitif wermut

Aperitif wermut to wina aromatyzowane, głównie wermuty, które cieszą się uznaniem już przez ponad stulecie. Zwykle serwuje się wina, pochodzące z Włoch lub Francji we wszystkich kolorach i smakach.

Potocznie uznaje się, że wermuty czerwone są włoskie, natomiast białe - francuskie. Zwykle na rozpoczęcie przyjęcia podaje się je na lodzie lub po rozcieńczeniu z wodą gazowaną. W ramach aperitif wermut są spotykane również kompozycje ginu, martini, whisky i wermutu.

Aperitif wermut - kalorie i wartości odżywcze:

 • wino aromatyzowane zawiera od 60 do 170 kalorii w 100 g w zależności od wariantu smakowego i pochodzenia,
 • drink Manhattan składający się z 200 g whisky, 100 g wermutu, 200 g lodu oraz 4 czereśni kandyzowanych zawiera 169 kcal, 0.15 g białka, 6.85 g węglowodanów oraz 0.05 g tłuszczu.
 • gin z tonikiem w 100 g ma 170 kalorii oraz 0 g białka, 0 g tłuszczów, 0 g węglowodanów,
 • martini wermut w 100 g zawiera 155 kalorii, 0 g białka, 0 g tłuszczów i 10 g węglowodanów.

2.3. Aperitif anyżkowy

Aperitif tego rodzaju stanowią alkohole anyżkowe, które cieszą się dużą popularnością na południu Europy ze względu na orzeźwiający smak i pobudzanie apetytu.

Zwykle trunki te podaje się z wodą lub lodem. Najpopularniejsze alkohole to francuskie Pastis i greckie Ouzo. Niekiedy stosowany jest także Absynt w połączeniu z napojami bezalkoholowymi w dużej ilości, w celu zminimalizowania gorzkiego smaku i obniżenia mocy.

Aperitif anyżkowy - kalorie:

 • Pastis - 274 kalorii na 100 g,
 • Ouzo w 100 g ma 136 kalorii, 1 g białka, 1 g tłuszczów, 1 g węglowodanów.

2.4. Wina wytrawne

W wielu krajach w ramach aperitif serwowane są wina wytrawne, szczególnie te w wersjach wzmocnionych. Zwykle podaje się wówczas Porto, Sherry i Madeira. Niekiedy zastępują je wytrawne białe lub musujące wina, a nawet piwa w niewielkich pojemnościach.

 • Porto w 105 ml zawiera 165 kcal, 0 g tłuszczu, 14,1 g węglowodanów oraz 0,21 g białka,
 • Madeira w 100 g ma 160 kcal, 0 g tłuszczu, 13,7 g węglowodanów oraz 0,2 g białka.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.