Kalorie w awokado – właściwości, wykorzystanie w kuchni
Kalorie w awokado to nie wszystko, ale warto wiedzieć, że awokado należy do najbardziej kalorycznych owoców. Ma jednak dużo korzyści dla naszego zdrowia. Jakie składniki odżywcze zawiera awokado? Jak owoc awokado wpływa na organizm człowieka? Jak należy prawidłowo jeść awokado?
1. Kalorie w awokado
Kalorie w awokado to nie wszystko. Osoby na diecie powinny jednak wiedzieć, że owoc awokado należy do najbardziej kalorycznych. W 100g awokado znajdziemy 160 kcal. Można więc powiedzieć, że w awokado o przeciętnej wielkości będzie miało ich około 430. Dla porównania, w bananie, który również należy do owoców o wysokiej zawartości tłuszczu, jest około 95 kcal w 100g.
Kalorie awokado to jedno, ale tłuszcz w tym owocu ma również dobroczynne działanie dla organizmu.
2. Właściwości awokado
Kalorie awokado mogą odstraszyć każdego, kto jest na diecie i liczy kalorie w każdym produkcie. W około 300 g awokado znajduje się około 41 g tłuszczu. Warto jednak wspomnieć, że tłuszcz w awokado sprawia, że inne produkty są lepiej przez organizm przyswajalne. Dla przykładu organizm przyswaja więcej cennego, antyrakowego likopenu z pomidorów, jeżeli do sałatki dodamy awokado. Co więcej, kwasy tłuszczowe zawarte w awokado chronią serce.
Innymi właściwościami kwasu oleinowego, który jest zawarty w awokado, są właściwości obniżające poziom złego cholesterolu. Co więcej, kwas ten przeciwdziała rozwojowi nowotworów piersi i nowotworów prostaty. Oprócz kalorii w awokado, znajdziemy w nim również potas, który reguluje ciśnienie krwi i działa korzystnie na układ nerwowy.
Poza wysoką ilością kalorii w awokado znajdziemy również witaminę C, E oraz A, które są silnie oddziałującymi przeciwutleniaczami o działaniu przeciwnowotworowym. Zawarte w awokado witaminy z grupy B na czele z kwasem foliowym, zapobiegają wadom rozwojowym płodu. Zeaksantyn i luteina także wchodzą w skład awokado, a co za tym idzie, owoc dobrze wpływa na wzrok.
3. Wykorzystanie awokado w kuchni
Owoc awokado ma specyficzny smak i konsystencję. Duża zawartość tłuszczu sprawia, że możemy wykorzystać go do smarowania pieczywa. Dojrzałe awokado można rozpoznać po lekko uginającej się skórce pod naciskiem. Miąższ awokado bardzo szybko ciemnieje. Chcąc tego uniknąć, należy szybko skroplić awokado cytryną. Awokado dobrze komponuje się z różnymi potrawami. Owoc awokado można również dodać do sałatki. Kalorie w awokado powinny być brane pod uwagę w komponowaniu odpowiedniej diety. Warto jednak wziąć pod uwagę również korzystne oddziaływanie awokado na nasz organizm, a nie jedynie jego kaloryczność.