Trwa ładowanie...

Dietetyczne napoje bezalkoholowe są równie niezdrowe, jak ich słodzone odpowiedniki

Avatar placeholder
05.05.2021 10:43
Badanie: Dietetyczne napoje bezalkoholowe nie są zdrowsze niż ich słodzone odpowiedniki
Badanie: Dietetyczne napoje bezalkoholowe nie są zdrowsze niż ich słodzone odpowiedniki (Getty Images)

Najnowsze badania nie pozastawiają wątpliwości. Picie "dietetycznej" coli lub lemoniady jest dla nas równie niezdrowe, jak spożywanie normalnie słodzonych napojów. Co więcej, według naukowców, osoby, które spożywają duże ilości napojów gazowanych, są nawet o 20 proc. bardziej narażone na przedwczesny zgon z powodu chorób serca.

spis treści

1. Naukowcy: Osoby spożywające słodkie napoje gazowane częściej umierają młodo

To pierwsze tak szeroko zakrojone badanie na temat skutków spożywania słodkich napojów gazowanych. Naukowcy przeanalizowali dane 1,2 mln osób dorosłych, które brały udział w 14 badaniach klinicznych.

Badanie: Dietetyczne napoje bezalkoholowe nie są równie niezdrowe jak ich słodzone odpowiedniki
Badanie: Dietetyczne napoje bezalkoholowe nie są równie niezdrowe jak ich słodzone odpowiedniki (Getty Images)
Zobacz film: "Napój z kombuchy szkodzi tak samo jak energetyk"

Stan zdrowia części z ochotników był monitorowany przez badaczy od ponad 20 lat. W tym czasie odnotowano 137 310 zgonów.

Analiza wykazała, że spożywanie napojów słodzonych cukrem zwiększało o 5 proc. ryzyko zgonu, w tym o 13 proc. z powodu chorób serca. Ryzyko śmierci wzrastało z każdym dodatkowym spożyciem 250 ml słodzonego napoju dziennie - mniej niż w przypadku standardowej puszki o pojemności 330 ml.

Osoby, które piły najwięcej napojów słodzonych były o 12 proc. bardziej narażone na śmierć i aż o 20 proc. na śmierć z powodu chorób serca.

Badanie również dementuje mit o "dietetycznych" napojach gazowanych. Jak się okazuje, sztuczne słodziki, które używane są do produkcji takich napojów, są równie niebezpieczne dla zdrowia, jak zwykły cukier.

Z danych badaczy wynika, że spożywanie sztucznie słodzonych napojów wiązało się ze zwiększonym o 4 proc. ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i o 7 proc. wyższym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca.

Ci, którzy pili najwięcej "dietetycznych" napojów, byli o 12 proc. bardziej narażeni na przedwczesny zgon i o 23 proc. bardziej na śmierć z powodu chorób serca.

2. "Zmniejszenie spożycia słodzonych napojów może być sposobem na walkę chorobami układu krążenia oraz otyłością"

"Wysokie spożycie zarówno sztucznie słodzonych napojów, jak i napojów słodzonych cukrem wykazało znaczący związek z wyższym ryzykiem śmiertelności z powodu chorób układu krążenia i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny" - powiedział główny autor badania dr Hongyi Li z Zhengzhou University w Chinach, podczas rozmowy z "Journal of Public Health".

Zdaniem naukowca zmniejszenie spożycia słodzonych napojów może być sposobem na walkę z globalnym obciążeniem chorobami układu krążenia oraz otyłością.

W wielu państwach walka z tym problemem najczęściej sprowadza się do wprowadzenia podatku od cukru. W Polsce taki podatek obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku i obejmuje napoje z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Opłata wynosi 50 gr za każdy litr napoju oraz 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gr/100 ml. Szacuje się, że dochody z podatku cukrowego mają wynieść w 2021 r. ponad 3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze