Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Steki wołowe - wartości odżywcze, czas przygotowania, jak dobrze usmażyć amerykańskie steki wołowe

Avatar placeholder
12.04.2021 10:24
Steki wołowe smaży się dość krótko
Steki wołowe smaży się dość krótko (123rf.com)

Steki wołowe to dość trudne danie. Przygotowanie steku wołowego wymaga od nas odrobiny wiedzy i doświadczenia. Na smak steku wołowego wpływa wybór odpowiedniego rodzaju mięsa. Przygotowując steki wołowe, możesz sięgnąć zarówno po polędwicę, jak i rostbef, czy antrykot. Zwróćmy lepiej uwagę na kraj pochodzenia wołowiny. Steki wołowe, czyli inaczej befsztyk wołowy można przygotować w wersji krwistej, półkrwistej i wysmażonej.

spis treści

1. Wartości odżywcze steków wołowych

Wołowina na steki wołowe zawiera najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych spośród wszystkich mięs czerwonych. Steki wołowe zawierają również mało kalorii. Najbardziej wartościowe pod względem składników odżywczych jest chude mięso wołowe na stek jak rostbef lub polędwica.

Steki wołowe są bogatym źródłem białka, ponieważ już 100 g wołowiny pokrywa połowę zapotrzebowania na białko dorosłej osoby.

Zobacz film: "Łatwe w przygotowaniu danie, które zachwyci znajomych? Stek z wasabi"

Steki wołowe to również źródło żelaza oraz witamin B1 i witaminy B6.

Jednak nie należy przesadzać z jedzeniem steków wołowych. Częste jedzenie steku wołowego, jak i innych rodzajów czerwonego mięsa zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.

Mięso na steki wołowe może być również przyczyną różnych chorób metabolicznych, reumatoidalnego zapalenia stawów, czy nawet nowotworów.

Czy suszona wołowina jest zdrowa? Sprawdź co zawiera popularny przysmak
Czy suszona wołowina jest zdrowa? Sprawdź co zawiera popularny przysmak [5 zdjęć]

Prekursorami w suszeniu mięsa byli północnoamerykańscy Indianie oraz ludy południowoafrykańskie. Przekąska

zobacz galerię

2. Czas przygotowania steków wołowych

Na smak steku wołowego największy wpływ ma czas jego przygotowania. Steki wołowe smaży się dość krótko. Czas smażenia steku wołowego zależy od jego grubości i stopnia wysmażenia, jaki chcemy osiągnąć.

I tak np. stek o grubości 2,5 cm należy smażyć ok.3-4 minuty, jeśli chcemy mocno krwiste steki wołowe, 4-5 minut, jeśli chcemy krwisty, 5-6, jeśli półkrwisty i tylko 6-7 minut, jeśli potrzebujemy dobrze wysmażyć steki wołowe.

Gdy zabieramy się za smażenie steku wołowego, przygotujmy sobie wcześniej patelnię. Musi być bardzo mocno nagrzana. Mięso na steki wołowe kładziemy na rozgrzany tłuszcz i smażymy z każdej strony po około minucie. A następnie dosmażamy, aby uzyskać taki stopień wysmażenia, na jakim nam zależy.

Tak przygotowaney steki wołowe to wyśmienite danie samo w sobie, dlatego wystarczy je podać z prostymi dodatkami, np. ziołami, warzywami, grzybami, albo serami.

Steki wołowe można również przygotować na grillu. Wówczas czas przygotowania się wydłuża, ale steki wołowe zyskują cudowny dymny aromat.

Niezależnie od sposobu przygotowania pamiętajmy, aby dać odpocząć stekowi wołowemu po ściągnięciu z ognia. W tym czasie soki zwiążą się w wołowinie i nie będą wypływać z befsztyka w czasie krojenia.

Zobacz też:

3. Jak dobrze usmażyć amerykański stek wołowy

Mięso na steki wołowe ma wyśmienity naturalny smak. Jeśli więc chcemy przygotować klasyczny amerykański stek wołowy, nie doprawiajmy, ani nie marynujmy mięsa wołowego przed smażeniem. W Ameryce steki wołowe najczęściej przygotowuje się na grillu.

Pamiętajmy: Amerykanie, zanim położą wołowinę na grill, wkładają ją jedynie do oliwy z przyprawami lub czosnkiem i od razu kładą na ogień.

Tak przygotowaney steki wołowe wystarczy potem przyprawić już tylko do smaku na talerzu.

W Ameryce do przygotowania steku wołowego wykorzystuje się cztery najbardziej charakterystyczne rodzaje mięsa, a więc t-bone stek, porterhouse, new york i rib eye.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze