Trwa ładowanie...

Rostbef wołowy – przechowywanie, metody przygotowania, stek wołowy z rostbefu

Surowy rostbef wołowy (samo mięso)
Surowy rostbef wołowy (samo mięso) (Flickr)

Rostbef wołowy to doskonała propozycja dla osób, które szukają pomysłu na obfity i smaczny posiłek. Mięso można wykorzystać do przygotowania zarówno codziennych dań, jak i potraw na specjalne okazje. Co zrobić z rostbefu wołowego? Jakie są kluczowe kroki do osiągnięcia idealnej kruchości i smaku rostbefu?

spis treści

1. Surowy rostbef wołowy (samo mięso) – ile ma kalorii i składników odżywczych?

Surowy rostbef wołowy (samo mięso) w 100 gramach posiada wartość energetyczną 155 kcal.

W produkcie znajduje się wiele składników odżywczych, w tym:

  • 22,3 g białka,
  • 0 g węglowodanów,
  • 0 g cukrów,
  • 0 g błonnika.
Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Surowy rostbef wołowy (samo mięso) ma w 100 g 6,60 g tłuszczów, w tym:

  • 2,56 g tłuszczów nasyconych,
  • 2,84 g tłuszczów jednonienasyconych,
  • 0,35 g tłuszczów wielonienasyconych.

W produkcie jest 58,0 mg cholesterolu.

2. Surowy rostbef wołowy (samo mięso) – jakie ma witaminy?

Surowy rostbef wołowy (samo mięso) to produkt zawierający 0 mg witaminy C, 2,00 µg RAE witaminy A, 0,26 mg witaminy E, 3,00 i.u. witaminy D oraz 1,30 µg witaminy K.

Surowy rostbef wołowy (samo mięso) zawiera również witaminy z grupy B:

  • 0,05 mg witaminy B1,
  • 0,26 mg witaminy B2,
  • 5,38 mg witaminy B3,
  • 56,4 mg witaminy B4,
  • 0 mg witaminy B5,
  • 0,69 mg witaminy B6,
  • 3,00 µg witaminy B9,
  • 1,95 µg witaminy B12.

3. Surowy rostbef wołowy (samo mięso) – jakie ma mikroelementy i makroelementy?

Surowy rostbef wołowy (samo mięso) ma w sobie:

  • 18,00 mg wapnia,
  • 2,07 mg żelaza,
  • 11,00 mg magnezu,
  • 206 mg fosforu,
  • 274 mg potasu.

Ponadto w produkcie znajduje się 51,0 mg sodu, 3,58 mg cynku, 0,07 mg miedzi, 0,00 mg manganu i 22,0 µg selenu.

4. Surowy rostbef wołowy (samo mięso) - kalorie i wartości odżywcze

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 85 g (1 porcja)
Wartość energetyczna 155 kcal 132 kcal
Białko 22,3 g 18,97 g
Węglowodany 0 g 0 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 6,60 g 5,61 g
Tłuszcze nasycone 2,56 g 2,17 g
Tłuszcze jednonienasycone 2,84 g 2,41 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,35 g 0,30 g
Cholesterol 58,0 mg 49,3 mg
Witamina C 0 mg 0 mg

5. Co to jest rostbef wołowy?

Rostbef wołowy jest elementem tylnej części ćwierćtuszy wołowej. Jest to mięso delikatne, miękkie, jędrne, o lekkiej marmurkowatości. Charakteryzuje się także dużą kruchością, przez co jest bardzo cenione przez smakoszy.

Rostbef wołowy ma czerwoną/ciemnoczerwoną barwę. Otoczony jest także niewielką warstwą tłuszczu, który ma biały lub kremowy kolor, jest twardy i woskowaty. Ten tłuszcz wpływa także na walory smakowe mięsa.

Rostbef wołowy może być też potocznym określeniem pieczeni, przygotowanej z tej części mięsa. Zwykle podawana jest ona jako danie główne. Za specjalistów pieczonego rostbefu uznawani są Brytyjczycy.

Co można zrobić z rostbefu wołowego?

Przepisów na rostbef wołowy jest całkiem sporo. Mięso wykorzystuje się najczęściej do pieczenia (pieczeń wołowa z rostbefu) oraz smażenia (stek wołowy z rostbefu, czasem rumsztyk, bryzol). Rostbef można także grillować, gotować, dusić, a nawet wędzić.

6. Jakie są najlepsze metody przygotowania rostbefu, aby był soczysty i aromatyczny?

Wołowina uznawana jest najczęściej za mięso trudne w przygotowaniu. Zdarza się, że po przygotowaniu staje się twarda i niesmaczna. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

  • mięso przed spożyciem należy umyć, oczyścić (usunąć błony i powięzi), osuszyć ręcznikiem papierowym,
  • przed smażeniem, czy pieczeniem rostbef należy wyjąć z lodówki i poczekać, aż osiągnie temperaturę pokojową, zwykle ok. 1 godziny (dzięki czemu temperatura podczas obróbki termicznej rozłoży się równomiernie),
  • mięsa nie należy nakłuwać, bo wyciekną z niego soki,
  • mięso powinno być pokrojone w poprzek włókien (krojone wzdłuż stanie się gumowate),
  • ważny jest właściwy czas obróbki termicznej,
  • w przypadku pieczenia: marynowanie mięsa powinno trwać 1-2 dni (nie dłużej niż 48 godzin),
  • w przypadku smażenia: przed wrzuceniem na patelnię mięso należy posolić, natomiast pieprz dodaje się na końcu, po usmażeniu (gdyż na patelni może się przypalić).

7. Jak zrobić stek wołowy z rostbefu?

Do przygotowania dania potrzebne są:

Sposób przygotowania:

Mięso solimy i smażymy na bardzo dobrze rozgrzanym tłuszczu. Ilość tłuszczu nie powinna być zbyt duża, ponieważ stek podczas smażenia wytapia też tłuszcz. Stek smażymy średnio ok. 3-3,5 minuty z każdej ze strony (średnio krwisty). Dokładna długość smażenia zależy jednak od grubości i wagi mięsa oraz stopnia wysmażenia jaki, chcemy uzyskać.

Na koniec należy pozostawić mięso na kilka minut, tak by odpoczęło. Stek można podawać z sosem, np. sosem musztardowym, czy pieprzowym.

8. Jakie przyprawy najlepiej komponują się z wołowym rostbefem?

Do pieczeni wołowej z rostbefu sprawdzi się m.in. czosnek, tymianek, pieprz, czerwona papryka, ziarna jałowca, rozmaryn, czy sól morska. Wiele zależy od oczekiwanych rezultatów i indywidualnych preferencji smakowych. Mięso wołowe dobrze komponuje się z wieloma przyprawami, dlatego też pozostaje tu dużo miejsca na eksperymentowanie.

Z kolei do przygotowania steku z dobrej jakości rostbefu wołowego wystarczą podstawowe przyprawy, takie jak sól i świeżo mielony pieprz. Dzięki temu przyprawy nie zdominują smaku dania.

Oczywiście osoby, które preferują dobrze przyprawione steki wołowe, mogą sięgnąć po swoje ulubione przyprawy, np. tymianek.

9. Jakie są zalecenia dotyczące przechowywania i podgrzewania rostbefu, aby nie stracił na jakości?

Na walory smakowe i aromat rostbefu wołowego wpływa sposób przechowywania mięsa. Złe warunki mogą sprawić, że wołowina straci swoje cenne właściwości. Dlatego też należy zadbać o to, by mięso przed przygotowaniem trzymane było w odpowiednich warunkach.

Rostbef wołowy najlepiej jest przechowywać w komorze na mięso lub w dolnej półce lodówki. Jeśli rostbef znajduje się w opakowaniu, nie należy go zdejmować. Nie należy też myć mięsa przed umieszczeniem go w lodówce.

Dobrym sposobem na zachowanie świeżości i wszystkich walorów mięsa na dłuższy czas, jest także mrożenie. Należy jednak pamiętać o tym, by przed spożyciem mięso wołowe rozmrażać powoli!

W przypadku steków należy pamiętać, by mięso wrzucać na bardzo dobrze rozgrzany tłuszcz. Ważny jest też czas smażenia. Najczęściej przygotowuje się steki średnio krwiste, które smaży się ok. 3-3,5 minuty z każdej ze strony. Natomiast steki krwiste można uzyskać, smażąc rostbef ok. 2-2,5 minuty z każdej strony, a wysmażone ok. 4-5 minut z każdej strony.

Z kolei w przypadku pieczenia rostbefu, dobrze jest przed włożeniem mięsa do piekarnika, obsmażyć je z każdej strony na złotobrązowy kolor, dzięki czemu zatrzyma on wszystkie soki.

10. Ile kosztuje rostbef wołowy?

Cena za rostbef wołowy może różnić się w zależności od miejsca zakupu, czy jego jakości. Średnio za kilogram mięsa należy zapłacić 60-70 zł.

Kupując mięso wołowe, warto zwrócić uwagę na jego świeżość oraz jakość, gdyż od tego zależeć będą walory smakowe dania. Najlepiej wybierać mięso wyraźnie czerwone lub ciemnoczerwone, sprężyste, z jasnym tłuszczykiem. Warto także zwrócić uwagę na zapach mięsa.

Lepiej natomiast zrezygnować z zakupu rostbefu wołowego z przebarwieniami, zbyt suchego, czy z żółtym tłuszczykiem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze