Trwa ładowanie...

Chroni przed rakiem jelita grubego. Wymiata złogi i oczyszcza jelita z toksyn

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 04.12.2022 11:32
Oczyszcza z toksyn, wymiata złogi z jelit i chroni przed rakiem jelita grubego
Oczyszcza z toksyn, wymiata złogi z jelit i chroni przed rakiem jelita grubego (Adobe Stock)

Od dawna wiadomo, że błonnik w diecie jest istotny nie tylko dlatego, że reguluję pracę jelit, ale przede wszystkim z uwagi na jego właściwości kluczowe w profilaktyce raka jelita grubego czy chorób układu krążenia. O jego niedoborze w diecie może wskazywać kilka symptomów.

spis treści

1. Błonnik chroni przed cukrzycą, miażdżycą i rakiem

Błonnik, zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny, działa na nasze jelita niczym szczoteczka, która wymiata złogi oraz oczyszcza z toksyn. W ten sposób dba o prawidłową pracę przewodu pokarmowego i wspiera odpowiednią masę ciała. To jednak nie koniec jego zalet.

W jednym z najnowszych badań, opublikowanych w "The Journal of Nutrition" naukowcy dowiedli, że błonnik ma dużo szersze zastosowanie. Okazuje się, że wpływa na czynniki ryzyka kardiometabolicznego. Pochodzące od ponad trzech tysięcy osób dane wskazały, że bogate w błonnik produkty pełnoziarniste zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej w talii, a także wzrostowi glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego.

Zobacz film: "Tego chleba unikaj. Bez smaku i właściwości zdrowotnych"

Inne z badań wykazało, że spożywanie błonnika wpływa także na mikrobiom jelitowy. Z kolei naukowcy na łamach "American Journal of Clinical Nutrition" dowodzą, że błonnik działa niczym tarcza przeciw białku C-reaktywnemu (CRP). W ten sposób zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w organizmie.

Osoby spożywające więcej błonnika rzadziej chorują na miażdżycę czy cukrzycę, jego zwiększona podaż to także mniejsze ryzyko raka jelita grubego.

Płatki owsiane to cenne źródło błonnika
Płatki owsiane to cenne źródło błonnika (Pixabay)

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego dnia powinniśmy dostarczać organizmowi ok. 20-40 g błonnika. A jak to zrobić? Ograniczając węglowodany rafinowane na rzecz produktów pełnoziarnistych i zamieniając fast food na świeże warzywa i owoce.

Błonnik znajduje się także w takich produktach jak:

  • otręby pszenne – 42 g błonnika na 100 g produktu,
  • fasola biała – 15 g/100 g oraz czerwona – 25 g/100 g,
  • kasza gryczana – 10 g/100 g,
  • płatki owsiane – 9,66 g/100 g.

Co ciekawe, bardzo dobrym źródłem błonnika jest mak i wiórki kokosowe – ok. 20 g/100 g, a także suszone owoce, jak figi, morele i śliwki. Chleb żytni razowy lub pełnoziarnisty może zawierać nawet 9 g błonnika, a ryż brązowy – 8,7 g. Dla porównania biały ryż czy kasza manna zawierają niewiele ponad 2 g.

2. Czy jem wystarczającą ilość błonnika?

Jak rozpoznać, czy jemy odpowiednią ilość błonnika? Okazuje się, że nie trzeba ważyć każdego produktu, który składa się na nasz codzienny jadłospis. Długotrwałe unikanie błonnika w diecie daje o sobie znać na wiele sposobów.

Są to m.in.

  • przybieranie na wadze,
  • zaparcia, wzdęcia i niestrawność,
  • podwyższony poziom cukru we krwi,
  • napady głodu, nawet niedługo po skończonym posiłku.
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze