Trwa ładowanie...

Co się dzieje w organizmie, gdy rezygnujesz z picia kawy?

Picie kawy jest jednym z najprzyjemniejszych momentów każdego dnia. Sięgamy po nią o poranku, w pracy lub na wieczornych spotkaniach ze znajomymi. I dobrze, ponieważ napój ten posiada wiele zalet. Gdy pijemy go jednak za dużo, możemy się uzależnić. Wtedy przyda się detoks. Sprawdź, co dzieje się w organizmie, gdy odstawimy kawę na kilka dni.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

1. Zalety kawy

Składniki zawarte w kawie hamują pracę receptorów odpowiedzialnych za wysyłanie mózgowi sygnałów o senności. W związku z tym po wypiciu kilku łyków naparu nasz nastrój automatycznie się poprawia. Napój działa także przeciwbólowo, podnosi ciśnienie krwi i obkurcza naczynia krwionośne, tym samym dodając energii do dalszej pracy.

Po filiżankę czarnej, mocnej kawy powinni sięgać również sportowcy. Wypita przed treningiem pozwoli na dłuższe i bardziej efektywne ćwiczenia. To nie wszystko – w składzie kawy znajdują się mikroelementy, które utrudniają bakteriom utrzymywanie się na szkliwie zębowym.

2. Uzależnienie od kawy

Nie oznacza to jednak, że kawę możemy pić w niezliczonych ilościach. Jest to używka, która w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Po czym poznać, że jesteśmy od niej uzależnieni? Szybciej się denerwujemy, nadmiernie pocimy i odczuwamy drżenie rąk. Może nam także towarzyszyć bezsenność.

Niektóre osoby są zdania, że kawa nie wpływa na jakość ich snu. To zła wiadomość. Organizm w ten sposób sygnalizuje, że przyzwyczaił się do mocnych dawek kofeiny. Lekarze zalecają, by ograniczyć picie tego napoju. Dwie małe filiżanki dziennie w zupełności wystarczą.

3. Efekty odstawienia kawy

Raz na jakiś czas warto przejść na kawowy detoks. Pierwsze efekty, w zależności od stopnia uzależnienia, będą widoczne bardzo szybko. I chociaż na początku może być ciężko, organizm z pewnością ci za to podziękuje. Czego możemy się spodziewać po odstawieniu kawy?

Bóle głowy

Rezygnacja z kawy może spowodować mocne bóle głowy – podobne do tych, które odczuwamy po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Dlaczego? Gdy pijemy kawę, kofeina walczy z adenozyną – związkiem chemicznym, który przesyła sygnały o senności.

Rezygnacja z kawy sprawia, że w pewnym momencie kofeina przestaje blokować receptory adenozynowe. W efekcie nie tylko czujemy się bardzo zmęczeni, ale i dochodzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Wywołuje to silne bóle głowy. Właśnie dlatego kawę powinniśmy odstawiać stopniowo. Z czasem jednak bóle miną, a organizm odzwyczai się od kofeiny i innymi sposobami zacznie walczyć z sennością.

Spadek produktywności

Detoksu kawowego nie powinniśmy zaczynać w poniedziałek. Odrzucenie kawy wiąże się bowiem ze spadkiem wydajności w pracy i zaburzeniami koncentracji. Organizm od razu czuje, że dopływ kofeiny został zablokowany. Nieustanne uczucie osłabienia i chęć na częste drzemki są tutaj normalne.

Zwiększony apetyt

Efektem ubocznym odstawienia kawy, którego możemy się nie spodziewać, jest zwiększony apetyt. Może on trwać nawet przez kilka dni detoksu. W ten sposób organizm sygnalizuje o zmniejszonej niż zwykle otrzymywanej energii. Warto uzbroić się więc w zapasy warzyw i owoców. To doskonały moment na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn.

Odkrycie zalet herbaty

Rezygnacja z kawy nie wiąże się tylko z nieprzyjemnymi skutkami. Po trzech dniach, które są najtrudniejsze, organizm wraca do formy. Okazuje się, że rytuał porannego picia kawy nie ma aż tak wiele wspólnego z kofeiną, niż mogłoby się wydawać.

Ważniejszy jest tutaj moment powolnego rozbudzania się i picia ciepłego napoju. Warto więc zamienić poranną kawę na zieloną herbatę pełną antyoksydantów i sprawdzić, jak zareaguje na to nasz organizm.

Zaczniesz budzić się wyspany

Zmęczenie, które nieustannie odczuwa się po rezygnacji z kawy, zmusza do szybszego chodzenia do łóżka. W efekcie osoby na detoksie nie spędzają nocy przed telewizorem czy na bezsensownym przeglądaniu stron w internecie.

Po kilku dniach widać pierwsze efekty odstawienia kawy – budzimy się wyspani i pełni energii do działania. Nie ma tutaj mowy o drzemkach czy problemach ze wstaniem z łóżka.

4. Czy detoks kawowy jest dla mnie?

Jeżeli nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, często odczuwasz zmęczenie i brakuje ci siły do pracy – detoks kawowy jest dla ciebie. 10 dni kuracji wystarczy, by już nigdy nie wrócić do wcześniejszego stanu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.