Trwa ładowanie...

Co się dzieje w organizmie, gdy rezygnujesz z picia kawy?

 Magdalena Bury
Magdalena Bury 11.11.2019 08:40
Co się dzieje w organizmie, gdy rezygnujesz z picia kawy?
Co się dzieje w organizmie, gdy rezygnujesz z picia kawy? (123rf)

Picie kawy jest jednym z najprzyjemniejszych momentów każdego dnia. Sięgamy po nią o poranku, w pracy lub na wieczornych spotkaniach ze znajomymi. I dobrze, ponieważ napój ten posiada wiele zalet. Gdy pijemy go jednak za dużo, możemy się uzależnić. Wtedy przyda się detoks. Sprawdź, co dzieje się w organizmie, gdy odstawimy kawę na kilka dni.

1. Zalety kawy

Składniki zawarte w kawie hamują pracę receptorów odpowiedzialnych za wysyłanie mózgowi sygnałów o senności. W związku z tym po wypiciu kilku łyków naparu nasz nastrój automatycznie się poprawia. Napój działa także przeciwbólowo, podnosi ciśnienie krwi i obkurcza naczynia krwionośne, tym samym dodając energii do dalszej pracy.

Po filiżankę czarnej, mocnej kawy powinni sięgać również sportowcy. Wypita przed treningiem pozwoli na dłuższe i bardziej efektywne ćwiczenia. To nie wszystko – w składzie kawy znajdują się mikroelementy, które utrudniają bakteriom utrzymywanie się na szkliwie zębowym.

2. Uzależnienie od kawy

Nie oznacza to jednak, że kawę możemy pić w niezliczonych ilościach. Jest to używka, która w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Po czym poznać, że jesteśmy od niej uzależnieni? Szybciej się denerwujemy, nadmiernie pocimy i odczuwamy drżenie rąk. Może nam także towarzyszyć bezsenność.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Niektóre osoby są zdania, że kawa nie wpływa na jakość ich snu. To zła wiadomość. Organizm w ten sposób sygnalizuje, że przyzwyczaił się do mocnych dawek kofeiny. Lekarze zalecają, by ograniczyć picie tego napoju. Dwie małe filiżanki dziennie w zupełności wystarczą.

3. Efekty odstawienia kawy

Raz na jakiś czas warto przejść na kawowy detoks. Pierwsze efekty, w zależności od stopnia uzależnienia, będą widoczne bardzo szybko. I chociaż na początku może być ciężko, organizm z pewnością ci za to podziękuje. Czego możemy się spodziewać po odstawieniu kawy?

Bóle głowy

Rezygnacja z kawy może spowodować mocne bóle głowy – podobne do tych, które odczuwamy po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Dlaczego? Gdy pijemy kawę, kofeina walczy z adenozyną – związkiem chemicznym, który przesyła sygnały o senności.

Rezygnacja z kawy sprawia, że w pewnym momencie kofeina przestaje blokować receptory adenozynowe. W efekcie nie tylko czujemy się bardzo zmęczeni, ale i dochodzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Wywołuje to silne bóle głowy. Właśnie dlatego kawę powinniśmy odstawiać stopniowo. Z czasem jednak bóle miną, a organizm odzwyczai się od kofeiny i innymi sposobami zacznie walczyć z sennością.

Spadek produktywności

Detoksu kawowego nie powinniśmy zaczynać w poniedziałek. Odrzucenie kawy wiąże się bowiem ze spadkiem wydajności w pracy i zaburzeniami koncentracji. Organizm od razu czuje, że dopływ kofeiny został zablokowany. Nieustanne uczucie osłabienia i chęć na częste drzemki są tutaj normalne.

Zwiększony apetyt

Efektem ubocznym odstawienia kawy, którego możemy się nie spodziewać, jest zwiększony apetyt. Może on trwać nawet przez kilka dni detoksu. W ten sposób organizm sygnalizuje o zmniejszonej niż zwykle otrzymywanej energii. Warto uzbroić się więc w zapasy warzyw i owoców. To doskonały moment na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn.

Odkrycie zalet herbaty

Rezygnacja z kawy nie wiąże się tylko z nieprzyjemnymi skutkami. Po trzech dniach, które są najtrudniejsze, organizm wraca do formy. Okazuje się, że rytuał porannego picia kawy nie ma aż tak wiele wspólnego z kofeiną, niż mogłoby się wydawać.

Ważniejszy jest tutaj moment powolnego rozbudzania się i picia ciepłego napoju. Warto więc zamienić poranną kawę na zieloną herbatę pełną antyoksydantów i sprawdzić, jak zareaguje na to nasz organizm.

Zaczniesz budzić się wyspany

Zmęczenie, które nieustannie odczuwa się po rezygnacji z kawy, zmusza do szybszego chodzenia do łóżka. W efekcie osoby na detoksie nie spędzają nocy przed telewizorem czy na bezsensownym przeglądaniu stron w internecie.

Po kilku dniach widać pierwsze efekty odstawienia kawy – budzimy się wyspani i pełni energii do działania. Nie ma tutaj mowy o drzemkach czy problemach ze wstaniem z łóżka.

4. Czy detoks kawowy jest dla mnie?

Jeżeli nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, często odczuwasz zmęczenie i brakuje ci siły do pracy – detoks kawowy jest dla ciebie. 10 dni kuracji wystarczy, by już nigdy nie wrócić do wcześniejszego stanu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze