Czekolada - proces powstawania, ryzyko chorób serca i udaru, wartościowe składniki
Ostatnie doniesienia naukowe ucieszą „osoby uzależnione od czekolady”. Okazuje się bowiem, że czekolada wpływa korzystnie na serce i mózg. Szacuje się, że regularne spożywanie tego smakołyku może zredukować ryzyko chorób serca i udaru mózgu nawet o 30%. Te prozdrowotne właściwości czekolady przypisywane są specyficznym związkom chemicznym zawartym w kakao.
1. Proces powstawania czekolady
Czekolada to wyrób cukierniczy, który powstaje z miazgi kakaowej, masła kakaowego lub innego tłuszczu roślinnego oraz dodatków. Do czekolady mlecznej dodaje się także mleko. Aby pozyskać miazgę kakaową oraz masło kakaowe, ziarna kakaowca poddawane są fermentacji a następnie są suszone i rozcierane. Następnym etapem jest konszowanie czyli mieszanie masy kakaowej w celu zemulgowania składników oraz odparowania wody. Czas oraz temparatura konszowania zależy od rodzaju czekolady. W procesie tym do masy dodaje się także składniki uzupełniające takie jak pasta kawowa, etylowanilina, lecytyna.
2. Zmniejszenie ryzyka chorób serca i udaru
Wcześniejsze badania wykazały, że czekolada może obniżać ciśnienie krwi a także zmniejszać ryzyko cukrzycy. Zarówno nadciśnienie, jak i cukrzyca są czynnikami ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Wiadomo więc było, że substancje zawarte w tym smakołyku wpływają pośrednio na pracę serca. Ostatnie badania przeprowadzone w USA wskazały, że czekolada zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru.
Testy opierały się na analizie wyników siedmiu wcześniej przeprowadzonych badań, które zawierały dane dotyczące przeszło 100 tys. osób. Każde z tych badań skupiało się na wpływie czekolady na serce i mózg. W wyniku analiz okazało się, że ryzyko chorób serca u osób, które spożywały największe ilości czekolady, było mniejsze o 37% niż u osób, które sięgały po smakołyk sporadycznie. Prawdopodobieństwo udaru mózgu zmniejszyło się natomiast o 29%.
3. Wartościowe składniki czekolady
Analizowane badania nie skupiały się na rodzaju spożywanej czekolady. Starano się określić ogólny wpływ tego smakołyku na zdrowie, dlatego pod uwagę wzięto zarówno białą, jak i ciemną czekoladę, a także produkty czekoladopochodne, takie jak batony czekoladowe i czekolada pitna. Składniki czekolady, które mogą wyjaśniać jej ochronne właściwości, to flawonoidy zawarte w kakao – przeciwutleniacze, które zwiększają produkcję tlenku azotu w organizmie.
Wzrost produkcji tego związku chemicznego przyczynia się natomiast do poprawy ciśnienia krwi i jej przepływu przez tętnice. Wcześniejsze badania wykazały, że największe ilości tych drogocennych flawonoidów znajdują się w ciemnej – gorzkiej czekoladzie zawierającej 70% kakao. Inne bogate źródła tych związków to kapusta włoska, cebula, brokuły, jabłka, jagody, wiśnie, czerwone wino, a także zielona herbata.
Zobacz także:
Mimo iż czekolada zawiera związki o właściwościach ochronnych, naukowcy przestrzegają przed nadmierną konsumpcją produktów czekoladopochodnych. Ogólnie wiadomo, że zawierają one duże ilości tłuszczu, cukru i kalorii, a więc substancji, które mogą doprowadzić do przybrania na wadze, a co za tym idzie, do rozwoju chorób serca. Brak umiaru w jedzeniu czekolady może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego.