Trwa ładowanie...

Czy dieta ketogeniczna rzeczywiście działa? My już wiemy!

Dieta ketogeniczna to sposób na odchudzanie, który największą popularność zdobył wśród światowych gwiazd. Całe Hollywood ogranicza węglowodany, a skupia się na jedzeniu wysoko jakościowych tłuszczów, zarówno nienasyconych, jak i nasyconych. Czy jednak rzeczywiście ta restrykcyjna i dosyć droga dieta działa? Czy jest to jedynie kolejny zabieg marketingowy?

Zobacz film: "Czy dieta cud istnieje? Dowiedz się, co na ten temat uważa nasz ekspert"

Dieta stosowana m.in. przez Kim Kardashian i Gwyneth Paltrow chwalona jest za to, że w krótkim czasie pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów i w połączeniu z ćwiczeniami - utrzymać wysportowaną sylwetkę. Teraz jednak australijscy dietetycy przyjrzeli się jej dokładnie. Ujawnili 3 fakty, które warto rozważyć, zanim zdecydujesz się na wprowadzenie tej diety w życie.

1. NIE dla owoców i warzyw

Pierwszym problemem jest to, że ze względu na swój charakter dieta ketogeniczna jest stosunkowo uboga. Ponieważ w największych ilościach musisz jeść tłuszcze, a dzienna porcja węglowodanów nie powinna przekraczać 20-50 g, to konieczna jest rezygnacja z produktów takich jak warzywa, owoce, kiszonki czy nabiał.

Dieta ketogeniczna - na czym polega
Dieta ketogeniczna - na czym polega [7 zdjęć]

Dieta ketogeniczna zaliczana jest do diet nieskowęglowodanowych i wysokotłuszczowych. Polega na ograniczeniu

zobacz galerię

Wszyscy wiemy, jak wiele korzyści dla naszego organizmu niesie ich spożywanie, dlatego eliminacja może spowodować powstanie problemów z odpornością organizmu i trawieniem pokarmów.

2. Efekt jo-jo

Kolejnym problemem jest efekt jo-jo. Dietetycy przyznają, że osoby, które zdecydowały się na rozpoczęcie diety ketogenicznej, częściej skarżą się na wagę, która po zakończeniu diety wzrasta ponad stan sprzed odchudzania.

Dzieje się tak, ponieważ w trakcie diety obserwujemy duży i nagły spadek wagi. Wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa dieta wprowadza nas w stan ketozy, czyli wzrostu stężenia ciał ketonowych we krwi. To właśnie nimi w trakcie diety karmi się nasz organizm, aby mięśnie, serce i mózg mogły prawidłowo pracować.

Kiedy wracamy do normalnego jedzenia, wychodzimy ze stanu ketozy i już nie tłuszcz jest najszybciej spalanym składnikiem naszego organizmu. To z kolei prowadzi do "nadrobienia" kilogramów, które zgubiliśmy na diecie. Efekt jo-jo gwarantowany.

Zobacz także:

3. Problemy układu pokarmowego

Wiemy, że warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste to doskonałe źródła błonnika, który pozwala naszemu układowi pokarmowemu normalnie pracować. Kiedy więc ograniczamy je jedynie do 30 g dziennie, perystaltyka jelit spowalnia, a nam zaczynają dokuczać wzdęcia i zaparcia.

Długotrwałe dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą spowodować nawet rozwój raka jelita grubego. W dodatku jednostajne produkty na diecie sprawiają, że w pewnym momencie jedzenie przestaje sprawiać nam przyjemność. Nie o to chodzi.

Jeśli więc myślałeś nad przejściem na dietę ketogeniczną, to poważnie się zastanów. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Pamiętaj też, że jest to dieta, która wymaga zasobnego portfela, ponieważ dobre jakościowo produkty spożywcze kosztują dużo. Niestety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.